دولت سوریه کمک‌های پزشکی را از کاروان امداد رسان سازمان ملل به غوطه خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کامیون‌های امداد رسان سازمان ملل متحد، دوشنبه 5 مارس بدون کمک‌های پزشکی، ورود را به منطقه غوطه شرقی واقع در حومه شرق دمشق پایتخت سوریه آغاز کردند.

ورود کامیون‌های حامل مواد غذایی، حدود دو هفته پس از آغاز حملات شدید نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان به منطقه محاصره شده غوطه شرقی دمشق صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی الزعتری از مسئولان بلندپایه سازمان ملل متحد گفت از شنیدن صدای انفجار و بمباران در نزدیکی نقطه عبور کامیون‌های امداد رسان سازمان ملل به منطقه غوطه شرقی، «ناخرسند» است.

الزعتری گفت: «در نقطه عبور باید مطمئن شویم که می‌توانیم کمک‌های بشر دوستانه را در شرایط خوب برسانیم».

پیش از این یک مقام مسئول در سازمان بهداشت جهانی گفته بود که دولت سوریه، بیشتر لوازم پزشکی را از کامیون‌های امداد رسان خارج کرد. به گفته او، نیروهای دولتی سوریه، کیف‌های حامل کمک‌های اولیه، لوازم جراحی، لوازم شستشوی کلیه و شیشه‌های انسولین را از کامیون‌ها خارج کردند.

در منطقه غوطه شرقی، حدود 400 هزار غیر نظامی زندگی می‌کنند.

الزعتری گفت کاروانی که دوشنبه وارد غوطه شد، تنها برای حدود 27500 تن مواد غذایی حمل می‌کند، این در حالی است که کاروان تهیه شده توسط سازمان ملل متحد، حامل مواد غذایی برای حدود 70 هزار تن بود.

سازمان ملل متحد می‌گوید که دولت سوریه با ورود بقیه محموله ظرف سه روز آینده، موافقت کرده است.

پیش از این بشار اسد رئیس نظام سوریه گفته بود که حمله به منطقه غوطه شرقی، آخرین پایگاه بزرگ مخالفان در نزدیکی دمشق، ادامه خواهد یافت. او ادامه داد این حملات با آتش‌بس روزانه 5 ساعته اعلام شده از سوی روسیه، تعارض ندارد.

هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار آتش‌بس کامل 30 روزه در سوریه شده بود. این آتش‌بس اما اجرایی نشد و دولت سوریه و منحدانش به حملات خود به غوطه ادامه دادند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که شمار کشته شدگان در غوطه شرقی طی دو هفته بمباران این منطقه توسط نیروهای دولتی و متحدانشان، از 700 تن فراتر رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید