املاک و اموال صدام حسین، مسئولان نظامش و بستگانشان مصادره می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بار دیگر مساله املاک و اموال نزدیکان صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق و ده‌ها تن از سران نظامش که بعثی هستند، به صدر اخبار عراق بازگشت.

هیئت حسابرسی و عدالت عراق دوشنبه 5 مارس، مصادره اموال منقول و غیر منقول صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق و بیش از 4 هزار تن از بستگاه و سران نظام سابق این کشور را اعلام کرد.

این هیئت دولتی در بیانیه خود که آن را رسانه‌های عراقی منتشر کردند، اعلام کرد: «هیئت عالی ملی حسابرسی و عدالت، دوشنبه، شناسایی نام‌های مشمولان قانون ویژه بلوکه و مصادره اموال منقول و غیر منقول سران نظام سابق را که شمارشان به 4257 تن می‌رسد، به پایان رساند».

هیئت حسابرسی و عدالت عراق یکشنبه 4 مارس از دولت این کشور خواسته بود املاک ده‌ها تن از مسئولان نظام صدام حسین و بستگانشان را مصادره کند.

در نامه‌ای که هیئت به دولت و وزرای دارایی، دادگستری و کشاورزی فرستاده بود، فهرستی از نام وزرا و رهبران حزب بعث که بسیاری از آن‌‎ها دستگیر یا اعدام شده‌اند و همچنین نام همسران، فرزندان، نوادگان و بستگتان درجه دوشان، درج شده است.

علی حسن المجید پسر عموی صدام حسین که «علی شیمیایی» لقب گرفته و در سال 2010 اعدام شده، یکی از نام‌هایی است که در این فهرست درج شده است. نام برزان ابراهیم الحسن التکریتی، برادر ناتنی صدام حسین که در سال 2007 اعدام شد هم در این فهرست دیده می‌شود.

طه یاسین رمضان معاون صدام حسین که در سال 2007 اعدام شد و عبد حمید محمود معروف به عبد حمود منشی ویژه صدام حسین که در سال 2012، دیگر نام‌های درج شده در فهرست هستند.

نام طارق عزیز وزیر امور خارجه اسبق عراق که پس از حمله ائتلاف بین‌الملل به عراق در سال 2003 خود را تسلیم کرده بود و سرانجام در سال 2015 در زندان درگذشت هم در این فهرست درج شده است.

در مقابل زیاد طارق عزیز فرزند طارق عزیز از این مصوبه هیئت حسابرسی و عدالت عراق انتقاد کرد و گفت: «این تصمیم تنها برای به دست آوردن آرای مردم با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی عراق گرفته شده است».

قرار است انتخابات پارلمانی عراق 12 ماه مه آینده برگزار شود.

زیاد طارق عزیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «از 15 سال پیش در معرض فشار و ظلم هستیم. بس است. چه زمانی کینه این نهاد که دولت نام گرفته پایان می‌یابد؟»

او افزود: «از مجازات‌هایی شنیدیم که متهمان به دست داشتن به آن‌چه جنایت نام گرفته را هدف قرار می‌دهد. اما چرا بستگانشان را هم هدف قرار داده؟ حتی بستگان درجه دوشان را؟»
فرزند طارق عزیز داشتن هرگونه املاکی در عراق که به نام دیگری ثبت شده را رد کرد و گفت منزل پدرش در بغداد از سوی عمار حکیم از

رهبران شیعه عراقی که ریاست «جریان الحکمه» را بر عهده دارد، مصادره شده و او اکنون آن‌جا ساکن است.

طارق عزیز مسئولیت چند وزارت‌خانه را در دوره صدام حسین بر عهده داشت که وزارت امور خارجه یکی از مهم‌ترین آن‌ها بود. او از سال 1983 تا 1991، وزیر امور خارجه عراق بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید