تلاش فرانسه و سازمان ملل برای به اجرا درآوردن قطعنامه آتش‌بس در غوطه شرقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با موشک‌باران مستمر غوطه شرقی توسط رژیم اسد و اجرا نشدن آتش‌بس از سوی دمشق، فرانسه و سازمان ملل می‌کوشند، آتش‌بس را دوباره برقرار کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه 3 مارس 2018 گزارش کرد علیرغم صدور قطعنامه آتش‌بس 30 روزه از سوی شورای امنیت، نیروی‌های رژیم اسد با پیشروی به سوی غوطه و درگیری شدید با نیروهای مخالف اسد، توانستند 10 درصد این منطقه را در اختیار خود بگیرند.

نیروهای دولت دمشق توانستند مناطق حزرما، النشابیه و 10 درصد از غوطه شرقی را تحت کنترل خود در آورند.

کاخ الیزه، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرد همزمان با این درگیری‌ها، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز شنبه نگرانی عمیق خود را درباره اتفاقات غوطه اعلام کردند. سازمان ملل کماکان امکان ارسال کمک‌های ضروری به این منطقه محاصره شده در نزدیکی دمشق را ندارد.

بنا بر اعلام کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه، مکرون و گوترش مجددا تاکید کردند که رژیم سوریه و همپیماناش مسئول اجرای قطعنامه 2401 درباره آتش‌بس و به ویژه در زمینه ممکن کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه هستند. کاروان‌های سازمان ملل می‌باید از همینک بتوانند کمک‌های ضروری پزشکی و غذایی را به ساکنان محاصره شده غوطه برسانند.

مکرون قرار است درباره آنچه در سوریه رخ می‌دهد با حسن روحانی، همتای ایرانی خود گفتگو کند. ایران یکی از مهم‌ترین همپیمانان رژیم اسد است.

در همین چارچوب ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه برای بررسی روش‌های اعمال فشار برای اجرای آتش‌بس در غوطه با همتایان خود در کشورهای مختلف، گفتگو کرد.

لو دریان با عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفتگو کرد. او همچنین با وزرای امور خارجه آلمان، بریتانیا و اردن نیز گفتگو خواهد کرد.

منابع خبری گفته‌اند که این تماس‌ها درباره آتش‌بس 30 روزه در سوریه براساس قطعنامه 2401 و بررسی گزیه‌های پیش‌رو در روزهای آینده، در صورت اجرا نشدن این قطعنامه است.

فرانسه، پادشاهی عربی سعودی، آمریکا، بریتانیا و بحرین گروهی را زیر نظر سازمان ملل تشکیل دادند که هدف از آن فعال‌سازی مجدد روند صلح در سوریه تحت نظر سازمان ملل است.

کشورهای غربی می‌کوشند در این زمینه به روسیه نیز فشار بیاورند. روسیه علیرغم اینکه به قطعنامه آتش‌بس رای موافق داد، به شکل میدانی از رژیم سوریه حمایت می‌کند.

با گذشت یک هفته از تصویب قطعنامه 2401 شورای امنیت، رژیم سوریه و همپیمانانش حملات خود نیروهای مخالف در غوطه شرقی را افزایش داده‌اند.

به گزارش نیروهای کلاه سفید، از 19 فوریه 2018 تا 3 مارس بیش از 718 نفر از ساکنان غیرنظامی غوطه شرقی در نتیجه بمباران این منطقه توسط رژیم اسد کشته شدند.

رژیم اسد بیش از 400 هزار شهروند غیرنظامی ساکن غوطه را اواخر سال 2012 تحت محاصره قرار داده و اجازه ورود مواد غذایی و دارویی به این منطقه را نمی‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size