شورای حقوق بشر رای‌گیری درباره بحران غوطه شرقی سوریه را به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از ناکامی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در رسیدن به توافق در مورد متن پایانی قطعنامه پیشنهادی توسط بریتانیا درباره اوضاع انسانی در غوطه شرقی سوریه ، رای‌گیری در مورد آن، به تعویق افتاده و به روز دوشنبه آینده موکول شد.

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا خواستار اقدامی فوری برای امدادرسانی و رسیدن کمک‌های بشردوستانه به منطقه غوطه شرقی واقع در اطراف دمشق پایتخت سوریه شد که سال‌هاست در محاصره و زیر سهمگین ترین بمباران‌های رژیم اسد و حامی آن روسیه به سر می‌برد.

در پی عدم پایبندی طرف‌های درگیر به آتش‌بس‌های چند ساعته اعلام شده قبلی و شدت یافتن بمباران‌های گسترده توسط جنگنده‌های روسی و سوری و هدف قرار دادن غیر نظامیان در غوطه شرقی دمشق، روسیه مجددا آتش‌بس روزانه پنج ساعته در این منطقه اعلام کرد اما این آتش‌بس اعلام شده از طرف روسیه امکان امدادرسانی و انتقال بیماران، زخمی‌ها و غیر نظامیان به جاهای امن را نداده است.

قطعنامه پیشنهادی بریتانیا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و کمیته بازرسی مستقل بین‌المللی خواسته تا «در مورد تحولات اخیر در غوطه شرقی به شکل مستقل، کامل و فوری تحقیقات لازم را به عمل آورد».

این قطعنامه پیشنهادی «کاربرد سلاح شیمیایی توسط رژیم سوریه بر علیه غیر نظامیان این کشور» و به ویژه «ساکنان غوطه شرقی دمشق» را به شدت محکوم می‌کند.

روسیه اما علی رغم اینکه که در حال حاضر نماینده‌ای در دوره 3 ساله کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل ندارد با حضور تحت عنوان ناظر در جلسه شورا در ژنو و به همراه نماینده رژیم اسد متن قطعنامۀ بریتانیا را محکوم کرد.

«شاهزاده زید بن رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در افتتاحیه جلسه این شورا گفت:« چیزی را که در غوطه شرقی و دیگر مناطق سوریه شاهد آن هستیم جنایت های جنگی است که تا حد جنایت علیه بشریت ارتقا می یابد. غیر نظامیان بمباران می‌شوند و چاره‌ای جز تسلیم شدن یا مرگ پیش رو ندارند».

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت کسانی که این جنایت‌ها را در سوریه مرتکب می‌شوند «هیچ راه فراری از مجازات نخواهند داشت» و باید بدانند که در حال حاضر هویت آنها شناسایی شده و در آینده تحت پیگرد و محاکمه کیفری قرار خواهند گرفت.

شاهزاده الحسین با اشاره به اینکه « چرخ عدالت هر چند کند است اما متوقف نخواهد شد» خواستار ارسال پرونده بحران سوریه به دادگاه جنایت‌های بین‌المللی لاهه شد و افزود:«تلاش برای کارشکنی در روند برقراری عدالت و حمایت از جنایتکاران کاری بسیار زشت است».

در این میان نمایندگان ده‌ها کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و نهادهای جامعه بین‌المللی با ایراد سخنرانی به بحران درغوطه شرقی دمشق جایی که هم اکنون در آن 400 هزار غیر نظامی محاصره شده‌اند، واکنش نشان دادند.

نماینده بریتانیا نیز گفت که غوطه شرقی به «کانون درد و رنج» در سوریه بدل شده است. مردم از شدت گرسنگی و ترس بمباران‌های گسترده رژیم این کشور در زیر زمین خانه‌های خود پناه گرفته و محبوس شده‌اند.

«تئودور الیگرا» نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در این نشست گفت:« رژیم اسد و حامیان روسی آن به بمباران‌های هوایی خود ادامه می دهند. این بمباران‌های هوایی بسیاری از مردان، زنان و کودکان بی‌گناه را کشت و موجب ویرانی‌های گسترده‌ای در زیرساخت‌ها، مناطق مسکونی از جمله بیمارستان و زایشگاه این شهر شده است».

پس از پیشنهاد اجرای تعدیل‌هایی در متن قطعنامه پیشنهادی بریتانیا وشنیدن واکنش‌های نمایندگان کشورها،«ویوسلاو سوچ» رئیس دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای گیری درباره این قطعنامه را به روز دوشنبه آینده موکول کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید