دو فرستاده آمریکایی برای حل بحران قطر از کشورهای خلیج دیدار خواهند کرد

دولت ترامپ امیدوار است با تلاش‌های خود بحران قطر و کشورهای عربی را تا قبل از کنفرانس سران کشورهای خلیج با آمریکا، حل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری روز شنبه 3 مارس از تصمیم واشینگتن برای اعزام دو فرستاده آمریکایی به کشورهای خلیج جهت رازیزنی براى حل بحران قطر با کشورهای چهارگانه عربی (مصر، سعودی، امارات و بحرین ) خبر دادند.

به نظر می رسد، ماموریت این دو فرستاده آمریکایی که قرار است هفته آینده به منطقه سفر کنند، در راستای تلاش تازه واشنگتن برای حل بحران قطر با کشورهای عربی تحریم کننده دوحه صورت می گیرد. دولت آمریکا تلاش می‌کند تا پیش از زمان برگزاری کنفرانس سران خلیج - آمریکا، به بحران دوحه با کشورهای عربی پایان دهد. البته با توجه به کارشکنی‌ها و مانع تراشی‌های قطر در این زمینه احتمالا این تلاش‌های به نتیجه نخواهد رسید.

به گزارش العربیه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از برگزاری احتمالی کنفرانس سران خلیج – آمریکا در ماه می‌ آینده در کمپ دیوید، دور جدیدی از تلاش‌ها را برای پایان دادن به بحران قطر آغاز کرده است. لذا دو فرستاده‌ ترامپ احتمالا برای فراهم کردن زمینه کنفرانس آتی به کشورهای خلیج اعزام خواهند شد.

کنفرانس سران خلیج – آمریکا که قرار است بهار آینده در کمپ دیوید برگزار شود نیز با ادامه بحران قطر و در سایه‌ی تحریم‌های اعمال شده بر این کشور توسط چهار کشور پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. قطر از طرف کشورهای خلیجی و هم پیمانان غربی آنها به حمایت از "تروریسم"، پناه داد به تروریست‌ها تحت پیگرد، تحریک رسانه‌ای علیه همسایگان و دخالت در امور سایر کشورهای منطقه متهم است.

بنابر بیانیه چهار کشور تحریم کننده در حالی که تلاش‌ها و میانجی‌گری‌ها در جهت حل این بحران سیاسی صورت می‌گیرد، دوحه اما با سوء استفاده از تریبون‌های بین‌المللی قصد دارد بحران را به عنوان «بحرانی بزرگ» جلوه دهد تا از این طریق کشورهای جهان را به ابراز همدردی با خود وادار کند.

اظهارات «محمد بن عبدالرحمن » وزیر امور خارجه قطر در حاشیه نشست‌های شورای حقوق بشر در ژنو در این راستا بوده است . وزیر خارجه قطر تلاش کرد تا از حضور خود در شورای حقوق بشر سازمان کشور خود را به عنوان «قربانی» تحریم‌های «ناعادلانه» و به گفته او «مخالف» حقوق بشر است، معرفی کرده و خواستار محاکمه «عاملان» این تحریم‌ها شود.

تلاش‌های مذبوحانه و فرصت طلبانه دوحه در محافل منطقه‌ای و بین‌المللی برای نشان دادن بحران قطر به عنوان بحرانی بزرگ با واکنش سریع و شدید چهار کشور تحریم کننده آن مواجه شد.

اما قطر علی رغم این واکنش‌ها به تلاش خود در حاشیه نشست شورای حقوق بشر در ژنو و این بار از زبان «لولوه الخاطر» سخنگوی وزارت خارجه این کشور ادامه داد.سخنگوی وزارت خارجه قطر سعی کرد توجه جهان را به بحران کشورش جلب کند. وی در راستای این تلاش در حاشیه کنفرانس حقوق بشر همایشی برای تبلیغ علیه مسئله تحریم‌های کشورهای چهارگانه برگزار کرد اما به جز تعداد انگشت شماری از خبرنگاران کسی در این کنفرانس شرکت نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size