وزیر خارجه بریتانیا: شاهزاده محمد بن سلمان اصلاح‌گر و مستحق حمایت ماست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه بریتانیا، سفر شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به بریتانیا را که قرار است 7 مارس انجام شود، صفحه جدیدی از روابط بین دو کشور بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی دانست و گفت: « شاهزاده محمد بن سلمان يک اصلاح‌گر است که مستحق حمایت و تشویق کامل ما است».

وزیر امور خارجه بریتانیا در مقاله‌ای که چهارشنبه 28 فوریه در روزنامه «تایمز» لندن منتشر شد نوشت: «73 سال پیش در چنین روزی وینستون چرچیل (نخست وزیر وقت بریتانیا) به مصر سفر کرد تا در منطقه سرسبز الفیوم با ملک عبد العزیز بن سعود (بنیانگذار پادشاهی عربی سعودی) دیدار کند. چرچیل در مورد آن دیدار نوشت: « ساقی ویژه او (ملک عبد العزیز) یک جام از آب چاه مقدس در مکه (آب زمزم) را به من تقدیم کرد، آن آب گواراترین نوشیدنی در تمام زندگی ام بود».

وزیر امور خارجه بریتانیا در این مقاله افزود: «اگر آن دیدار در وسط دشت سرآغاز اول در روابط میان بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی بود، با سفر نوه بن سعود، ولی عهد محمد بن سلمان در 7 مارس به لندن ،ما اکنون در آستانه آغاز صفحه جدیدی از روابط بین بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی خواهیم بود».

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت طی 8 ماه گذشته که از دوران ولیعهدی محمد بن سلمان می گذرد، کشور پادشاهی عربی سعودی شاهد اصلاحات گسترده‌ای از قبیل لغو ممنوعیت رانندگی زنان و تخفیف تفکیک جنسیتی بین زن و مرد بود. در این راستا پادشاهی سعودی اعلام کرد باهدف افزایش میزان مشارکت زنان در اقتصاد این کشور، 30 درصد نیروی کار زنان را افزایش خواهد داد. در ماه فوریه به زنان اجازه داده شد تا فعالیت‌های تجاری خود را به ثبت برسانند. هم اکنون زنان سعودی در رویدادهای ورزشی حاضر می‌شوند و در ماه آینده تمامی سینماها درهای خود را برای ورود همگان باز خواهند کرد».

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد که هر کس در برابر این تحولات ایستادگی کند، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. او اصلاحات در پادشاهی عربی سعودی را کار آسانی ندانست وافزود علی‌رغم این سختی‌ها و پس از دهه‌ها رکود، طی چند ماه اصلاحات واقعی صورت گرفت.

وزیر امور خارجه بریتانیا با اشاره به چشم انداز ملی 2030 در پادشاهی عربی سعودی نوشت ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه و ولی عهد او شاهزاده محمد بن سلمان، برنامه چشم انداز ملی 2030 را به منظور نوآوری و مدرن سازی کشور در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی آغاز کردند.

بوریس جانسون در مقاله خود به بیانیه ولی‌عهد سعودی در ماه اکتبر گذشته اشاره کرد که اعلام کرده بود برنامه اصلاحات به منظور بنای «دولتی اسلامی اعتدال گرا و باز در تعامل با تمام ادیان و جهان و غلبه بر ترویج کنندگان افکار افراط گرایانه است».

درباره کسانی که با دیده شک و تردید به این اصلاحات می نگرند، بوریس جانسون نوشت که شاهزاده محمد بن سلمان گفتمان و کلام خود را متوجه خارجی‌ها نکرد و با زبان انگلیسی در یک پایتخت غربی صحبت نمی کرد بلکه او به زبان عربی مخاطبان خود در ریاض را خطاب قرار می‌داد. او افزود:« حرف‌های او راستگوییش را به اثبات رساند وی با تاسیس مرکزی جدید در پایتخت کشورش برای مبارزه با تروریسم، به سخنان خود جامه عمل پوشاند».

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد که ولی‌عهد جوان و 32 ساله سعودی در قول و عمل به اثبات رساند که هدفش رهبری کشور به سوی اصلاح و تغییر مبتنی بر رویکرد درهای باز و تعامل با جهان است.

وی افزود: «بدترین کای را که می شود در واکنش به این اصلاحات انجام داد این است که بریتانیا به جای تشویق او، اقدام به انتقاد مستقیم یا غیر مستقیم از او کند».

وی با تاکید بر اهمیت سفر قریب الوقوع شاهزاده محمد بن سلمان به لندن، آن را فرصتی برای تحکیم روابط بین بریتانیا وسعودی دانست که به خودی خود وسیله‌ای برای تقویت اصلاحات است.

او یادآوری کرد که ده‌ها هزار فرصت کاری در بریتانیا مبتنی و وابسته به بخش صادرات به کشور سعودی است که میزان ارزش آن در سال 2016 به 6.2 میلیارد پوند رسید که افزایشی به نسبت 41 درصد از سال 2010 داشت».

در ارتباط با امنیت و مبارزه با تروریسم، وزیر امورخارجه بریتانیا نوشت: «زمانی که موضوع به حفظ امنیت بریتانیا مربوط می‌شود، سازمان اطلاعات سعودی نقش مهمی در مبارزه با تروریسم ایفا کرد و زندگی بسیاری از شهروندان بریتانیایی از طریق همکاری امنیتی ما با آن‌ها نجات داده شد. این روابط از گذشته دور در جهت حفظ امنیت بین المللی مهم بود».

وی تاکید کرد که طی سال‌های جنگ جهانی دوم و نا آرامی‌های خاورمیانه، زمانی که بریتانیا به عنوان نیروی اعتدال و پایداری در منطقه، سعودی نقش هم‌پیمانی مهم برای لندن ایفا می‌کرد. ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه فقید سعودی تاثیر به‌سزائی در کمک به صلح و پایداری منطقه داشت. این تاثیر هنگمی که او با تمام ثقل دیپلماتیک و با جرأت با ارائه طرح صلح در جهت راه حل دو کشور برای حل مناقشه فلسطین در خاورمیانه تلاش می کرد، هویدا شد.

وی افزود: «امروزه بریتانیا و سعودی در جهت مقابله با رفتار خرابکارانه ایران در خاورمیانه و پایان دادن به جنگ یمن، همکاری می‌کنند. ملک سلمان سال گذشته تصمیم حکیمانه‌ای برای نزدیکی بین سعودی و عراق اتخاذ کرد که می‌تواند پس از شکست داعش ،به برقراری امنیت و پایداری در کشور عراق بیانجامد».

در پایان این مقاله وزیر امور خارجه بریتانیا نوشت: «سیاست خارجی ما بر پایه تقویت امنیت و ایجاد شکوفایی برای ملت بریتانیا و پایبندی به ارزش‌هایمان به عنوان کشوری خیرخواه استوار است و در این راستا جز با همکاری با پادشاهی عربی سعودی بر مبنای دوستی و برابری نمی‌توان این اهداف را محقق کرد. چرچیل با نوشیدن آب زمزم با ملک عبدالعزیز آل سعود در سال 1945 راه درستی را رفته بود که امروزه نیز به عنوان راه درست شناخته می شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید