اقتصاد قطر؛ هر روز ضعیف‌تر از دیروز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مشکلاتی که دوحه اقتصاد خود را با آنها مواجه کرد، روز به روز بزرگتر و اقتصاد این کشور روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. قطع روابط کشورهای عربی با قطر ضربات سختی به اقتصاد این کشور در عرصه بین‌المللی وارد کرد.

در جدیدترین موضوعی که اقتصاد قطر با آن مواجه شده، بانک بارکلیز به دلیل ارتباط با قطر و اقدامات غیرقانونی از سوی دفتر تحقیقات تقلب تحت تعقیب قرار گرفت.

بانک بارکلیز متهم شده که مبالغی به سیستم دستگاه سرمایه‌گذاری قطر در مقابل خدمات مشاوره‌ای به مبلغ 332 میلیون پوند پرداخت کرده است. علاوه بر آن بارکلیز به دستگاه سرمایه‌گذاری قطر در نوامبر 2008 وامی پرداخت کرده تا بتواند به شکل مستقیم یا غیر مستقیم سهام این بانک را به مبلغ 2.3 میلیارد پوند معادل 3 میلیارد دلار بخرد.

این وام که در حال حاضر تحقیقات درباره آن در جریان است، بخشی از توافقی دو طرفه میان دستگاه سرمایه‌گذاری قطر و بانک بارکلیز است که طی آن طرف قطری 12 میلیارد دلار به این بانک پرداخت کرد و در اوج بحرانی مالی، مانع این شد که دولت بخشی از سرمایه این بانک را در دست گیرد.

در سطح محلی نیز شرکت ودافون که خدمات تلفن همراه و اینترنت ارائه می‌کند، سهام 51 در صدی خود در شعبه قطر را به قیمت 300 میلیون دلار به شریک قطری خود فروخت.

ودافون پس از 10 سال زیان‌دهی مستمر تصمیم به ترک قطر گرفت. در حوزه هوانوردی نیز رئیس شرکت هواپیمایی قطر گفت که این شرکت برای اولین بار در 7 سال گذشته اعلام زیان‌دهی خواهد کرد. این شرکت بخش قابل توجهی از هواپیماهای ایرباس آ320 ناوگان هوایی خود را به دلیل عدم نیاز و نبود مسافر برای اجاره عرضه کرد.

موسسه " S&P " اعلام کرد که حجم اموالی که از ژوئن تا دسامبر 2017 از دوحه خارج شده‌اند بیش از 22 میلیارد دلار بود.

S&P همچنین در گزارش ماه فوریه خود اعلام کرد که دولت قطر برای نجات اقتصاد رو به فروپاشی خود ناچار به تزریق 43 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید