آمریکا: حزب‌الله بزرگترین شبکه جرایم سازمان یافته در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 28 فوریه اعلام کرده که گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، به جز فعالیت‌های نظامی، اکنون به یکی از بزگترین شبکه‌های جرایم سازمان یافته در جهان تبدیل شده است.

به گزارش العربیه، آمریکا گفته که حزب‌الله با «کارتل‌های مواد مخدر» در آمریکای جنوبی، از طریق قاچاق مواد مخدر و 200 میلیون دلار پولشویی در ماه، ارتباط دارد. آمریکا ظاهرا به دنبال مقابله با این رابطه «غیرقانونی»، میان حزب‌الله لبنان و «جرایم» سازمان یافته جهانی است.

کنگره آمریکا در حال بررسی لایحه قانونی است که به دونالد ترامپ، رئيس جمهوری این کشور اجازه خواهد داد، حزب‌الله لبنان را سازمانی خارجی قاچاق مواد مخدر یا سازمان جرایم خارج از مرزها، به شمار آورد.

از سوی دیگر، دو نفر از اعضای «کمیته نظارت و اصلاح دولتی» وابسته به مجلس نمایندگان آمریکا، طی نامه‌ای به دادستانی این کشور، خواستار تحقیق درباره نقش دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، درباره توقف عملیات مبارزه با مواد مخدر علیه شبکه‌های قاچاق مواد مخدر و سلاح وابسته به حزب‌الله لبنان شده است.

پیشتر، یک گزارش آمریکایی، فاش کرد که دولت باراک اوباما، برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر درباره شبکه جرایم سازمان یافته وابسته به حزب‌الله لبنان را متوقف کرده بود. این اقدام دولت اوباما، به حزب‌الله لبنان اجازه داد از طریق قاچاق مواد مخدر و پولشویی، به میلیاردها دلار دست یابد و از پول‌های به دست آمده در خرید سلاح استفاده کند.

گزارش تحقیقی منتشر شده توسط روزنامه «پولیتیکو» حکایت از آن دارد که تحقیقات اداره مبارزه مواد مخدر آمريكا تحت عنوان پروژه «کاساندرا» از سال 2008 و با کمک 30 دستگاه امنیتی داخلى و خارجی، آغاز شده بود تا در مورد شبکه جرایم قاچاق کوکائین و سلاح و پول شویی گروه حزب الله لبنان تحقيق كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید