.
.
.

غوطه شرقی سوریه.. 1000 زخمی در آستانه مرگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان بهداشت جهانی، درباره وجود هزار زخمی و بیمار در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، اعلام نگرانی کرده است؛ زیرا در این منطقه محاصره شده در حومه دمشق پایتخت سوریه که بیش از یک هفته است زیر آتش سنگین نیروهای دولتی و متحدانشان قرار دارند، خطر مرگ بیش از 1000 زخمی را تهدید می‌کند.

به گزارش العربیه، سازمان بهداشت جهانی درباره سرنوشت این تعداد از زخمی‌ها و بیماران مناطق غوطه شرقی و اینکه نتوان آنها را از این مناطق تخلیه کرد، به شدت اعلام نگرانی کرده است.

روز گذشته، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، برای مدت پنج ساعت در غوطه شرقی اعلام آتش‌بس کرد. این آتش‌بس از ساعت نه صبح تا دو بعد از ظهر به وقت محلی سوریه بود. سازمان‌های حقوق بشری و ناظران می‌گویند که این آتش بس موفق نبوده است.

صلیب سرخ جهانی می‌گوید که محال است بتواند در این مدت کوتاه (پنج ساعته)، کمک‌های بشردوستانه را به نیازمندان در غوطه شرقی برساند. این آتش‌بس همچنین بارها نقض شد و به کشته و زخمی شدن شماری از افراد منجر شد.

از سوی دیگر، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه فرانسه پس از دیدار با همتای روس خود در مسکو، رژیم سوریه را به پذیرش آتش بس اعلام شده از سوی شورای امنیت فراخواند.

سازمان ملل گفته که درگیری در غوطه شرقی، به رغم اعلام آتش‌بس از سوی شورای امنیت، متوقف نشده است.

روسیه مخالفان سوری را به نقض آتش‌بس متهم کرده و گفته که مخالفان مسلح، گذرگاه‌ها را بمباران کردند. در مقابل مخالفان این اتهام روسیه را رد کرده‌اند. اپوزیسیون سوریه از اعلام آتش‌بس از سوی شورای امنیت، استقبال کرده است.