.
.
.

محمد بن سلمان: مبارزه با فساد «شوک درمانی» است که سعودی به آن نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی، موج جدید اصلاحات در کشورش و طرح خود برای مبارزه با فساد را بخشی از پروسه «شوک درمانی» توصیف کرد و آن را برای توسعه و پیشرفت مؤلفه‌های فرهنگی و سیاسی در پادشاهی عربی سعودی و جلوگیری از افراط گرایی، بسیار ضروری دانست.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد سعودی دوشنبه 26 فوریه در گفت‌وگو با «دیوید اگناتیوس» نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی «واشنگتن پست»، در توصیف اوضاع و شرایط کشورش گفت: «اگر بدنی مبتلا به سرطان داشته باشی و سرطان در تمام اعضای آن منتشر شده، سرطان فساد، ناچار به استفاده از شیمی درمانی هستی، در غیر این صورت سرطان تمام بدن را خواهد بلعید».

وی ادامه داد «اگر پادشاهی عربی سعودی به روند فساد اداری وغارت و چپاول اموال پایان ندهد، قادر به تحقق اهداف بودجه نخواهد بود».

ولی عهد سعودی د گفت که شخصا از دوران نوجوانی، از نزدیک فساد را به چشم خود مشاهده کرده، زمانی که عده‌ای از نام و ارتباطات او برای تحقق منافع شخصی خود استفاده کردند.

وی ادامه داد که در روند رسیدگی به پرونده های فساد مشخص شد:« امرای فاسد کم بودند، اما طرف های بدنام وغوطه ور در فساد بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. آنها با نفوذ خود از قدرت خانواده ی حاکم سوء استفاده کرده و به جایگاه آن ضربه زدند»

تمام بازداشت شدگان پرونده مبارزه با فساد آزاد شدند

ولی‌عهد سعودی درباره طرح خود در مبارزه با فساد گفت: «تمام بازداشت شدگان پرونده مبارزه با فساد به جز 56 تن پس از تسویه حساب و پرداخت غرامت آزاد شدند»

وی افزود: «تمام بازداشت شدگان پرونده مبارزه با فساد، خود می‌دانند که مرتکب اشتباه‌های بزرگی شده‌اند و به همین خاطر اقدام به تسویه حساب کردند».

محمد بن سلمان گفت که او از حمایت مردمی برخوردار است نه فقط از طرف جوانان سعودی، بلکه از طرف افراد خانوادۀ حاکم نیز مورد حمایت است.

در ارتباط با سیاست‌های داخلی و منطقه ای، محمد بن سلمان گفت که روند تغییرات و اصلاحات انجام شده، برای کشورش بسیار ضروری است، زیرا که سعودی به این اموال برای پیشرفت، توسعه و مبارزه با دشمنان آن از جمله ایران نیاز دارد.

نیاز به افراد بلند همت

روزنامه نگار واشنگتن پست در گزارش خود نوشت محمد بن سلمان در این گفتگو که به طور کامل به زبان انگلیسی انجام شد، نگرانی‌های بعضی از طرفداران خود مبنی بر ریسک پذیری بسیار بالایش در بسیاری از موارد و ورودش به نزاع های متعدد و متفاوت در جبهه های مختلف را رد کرد و گفت: «گستردگی، میزان تغییر و سرعت آن برای موفقیت، بسیار ضروری است».

ولی عهد سعودی گفت تغییراتی را که ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی شامگاه دوشنبه 26 فوریه اعلام کرد، در راستای تلاش برای استفاده از افراد بلند همت، با پشتکار و با انرژی است تا بتوانند همگام با مدرن‌سازی، اهداف ترسیم شده را محقق سازند». او افزود: «می‌خواهیم با افراد بلند همت کار کنیم».

شاهزاده محمد بن سلمان درباره تغیییرات در وزارت دفاع سعودی گفت که این تغییرات، به منظور رسیدن به نتایج بهتر صورت گرفته تا هزینه های دولت در این بخش بهتر مدیریت شود.

وی افزود که رتبه ارتش پادشاهی عربی سعودی که از نظر میزان بودجه دفاعی در ردیف چهارم جهان قرار دارد اما از نظر رتبه بندی بهترین ارتش جهان در رتبه 20 الی 30 فهرست بهترین ارتش های جهان قرار دارد.

شاهزاده محمد بن سلمان با اشاره به بعضی گزارش های رسانه های غربی که استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان در 4 نوامبر گذشته را ناشی از فشار اعمال شده از سوی سعودی دانسته بودند، تکذیب کرد و توضیح داد که سعد الحریری اکنون در لبنان در مقایسه با شبه نظامیان حزب الله لبنان مورد حمایت ایران، از وضعیت بهتری برخوردار است.