فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هزاران جنگجوی خارجی از 41 کشور جهان تهدیدی برای صلح و ثبات در لیبی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  مؤسسه واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک گزارش داد که در حال حاضر لیبی بعد از افغانستان، عراق و سوریه رتبه چهارم را در جذب جنگجویان تندرو مسلح خارجی به خود اختصاص داده است.

  مؤسسه واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک که روند ورود جنگجویان تندرو مسلح خارجی به لیبی را از سال 2011 یعنی پس از گذشت فقط چند هفته از آغاز اعتراضات مردم این کشور بر علیه رژیم دیکتاوری معمر قذافی تا کنون دنبال کرده است، گزارش داد که لیبی در حال حاضر لیبی پس از افغانستان، عراق و سوریه رتبه چهارم در جذب جنگجویان خارجی تندرو مسلح دارا است.

  این موسسه نوشت که هدف اعلام شده ی این جنگجویان مسلح تندرو خارجی در ابتدا شرکت در مبارزات بر علیه رژیم قذافی بوده است، و پس از آن بود که گروه «انصار الشریعه» مبادرت به ایجاد اردوگاههای آموزش نظامی و جنگی کرده و همزمان با آن به گسترش شبکه های آموزش نظامی و ارتباطی با گروه انصار الشریعه در تونس، سازمان القاعده در کشورهای مغرب اسلامی یا همان القاعده در شمال آفریقا و نیز دیگر گروههای تندرو مسلح در سوریه اقدام کرد.

  موسسه واشینگتن افزود: در حالی که آن جنگجویان تندرو مسلح خارجی قادر به انجام عملیات مسلحانه و جنگی در کشورهای اصلی و محل اقامت خود نبودند، در اوضاع نا پایدار لیبی فرصت و جای پایی یافتند تا به افکار و اقدامات خود جامۀ عمل پوشانده از این کشور به عنوان پناهگاه و پایگاهی برای فعالیت های افراط گرایانه خود استفاده کنند.

  در گزارش این موسسه آمده است که تعداد جنگجویان مسلح تندرو خارجی در لیبی در 7 سال اخیر به چیزی ما بین 2600 الی 3500 نفر رسیده است که این تعداد از جنگجویان خارجی از 41 کشور جهان خود را به کشور لیبی رساندند.

  وعلی رغم اینکه ساختار تشکیلاتی گروه داعش در لیبی - یکی از بزرگترین گروه های تندرو در این کشور – را بیشتر جنگجویانی از کشور مجاور تونس تشکیل می دهند، اما گزارش موسسه واشینگتن گفت که وسعت سربازگیری گروه داعش لیبی بسیار گسترده تر است و به کشورهای افریقایی امتداد پیدا کرده و به مناطقی دور دست از جهان از جمله استرالیا گسترش یافته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران