.
.
.

دی میستورا خواستار متوقف شدن بمباران‌ها در غوطه شرقى شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دي مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه روز جمعه 23 فوریه از کشورهای ترکیه، روسیه و ایران خواست تا برای برقراری آتش‌بس فوری ىر غوطه شرقى اقدام کنند.

وی گفت این کشورها باید فورا تشکیل جلسه دهند و در مناطق خالی از درگیری که پیشتر بر آن مناطق توافق شده بود، آتش بس برقرار کنند.

دی‌مستورا اظهار داشت، برقراری آتش‌بس در سوریه می تواند مقدمه‌ای برای کمک به تلاش‌های دیپلماتیک با هدف پایان دادن به جنگ و ویرانی در این کشور شود.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای خواستار آتش‌بس فوری در غوطه شرقی و رساندن کمک‌های انسانی به این مناطق شدند.

فرستاده سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری جهت جلوگیری از بمباران "وحشتناک" غوطه شرقی محاصره شده و همچنین جلوگیری از پرتاب خمپاره به پایتخت سوریه از سوی مخالفان شد.

دی میستورا در بیانیه‌ای که آلساندرا فیلولوچی سخنگوی سازمان ملل متحد در ژنو آن را خواند، گفت:«برقراری آتش بس فوری باید با رساندن کمک‌های بشر دوستانه و انتقال بیماران و مجروحین به خارج از غوطه شرقی باید همزمان و بدون هیچگونه مانعی صورت بگیرد.

دعوت دی مستورا از کشورهای ضامن برقراری صلح ساعاتی پس از اعلام رای گیری در سازمان ملل در باره آتش بس در غوطه شرقی صورت می‌گیرد.

شورای امنیت جمعه 23 فوریه قطعنامه آتش‌بس 30 روزه در سوریه را به رأی خواهد گذاشت. رئیس کویتی شورای امنیت هدف از این قطعنامه را باز کردن راه برای کمک‌رسانی به ساکنان به‌شدت نیازمند غوطه شرقی در نزدیکی دمشق خوانده است.

این قطعنامه را کویت و سوئد ارائه کرده‌اند. خبرگزاری رویتزر می‌نویسد، هنوز روشن نیست، روسیه که بشار اسد، رئيس‌جمهور سوریه را در جنگ داخلی علیه شورشیان این کشور پشتیبانی می‌کند چه واکنشی به این قطعنامه نشان خواهد داد. روسیه پیش از این گفته بود، قطعنامه نیاز به اصلاحاتی دارد.

غوطه شرقی از مناطقی است که در طول هفت سال جنگ داخلی سوریه شدیدترین حملات را تجربه کرده است. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از یکشنبه 18 فوریه در این منطقه بیش از 400 غیر نظامی کشته و دست کم 2100 نفر زخمی شده‌اند.