.
.
.

کمپین‌های متعدد مطالبه حق تحصیل به زبان مادری در ایران همزمان با روز جهانی زبان مادری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با سالروز پاسداشت زبان مادری در روز 21 فوریه که از آن با نام روز جهانی زبان مادری یاد می‌شود، ملیت‌های غیرفارس در ایران کمپین‌های متعددی به راه انداخته و خواستار ممکن شدن تحصیل به زبان مادری و متوقف شدن "سیاست‌های سرکوب فرهنگی" شدند.

در روز جهانی زبان مادری عرب‌های اهواز کمپین گسترده‌ای به راه انداخته و مقالات، گزارش‌ها، اخبار و تصاویر متعددی در زمینه مطالبه حق تحصیل به زبان مادری با هشتگ #الدراسة_بلغة_الأم_حقي در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و از مقامات ایران خواستند استفاده از این حق را که در قانون اساسی فعلی ایران نیز به آن اشاره شده، ممکن کنند.

فعالان حقوق فرهنگی عرب در کانال تلگرامی که به این منظور راه‌اندازی شده، تصاویر متعددی از کودکان عرب منتشر کردند که در آن کودکان پلاکاردهایی با شعارهای مطالبه حق تحصیل به زبان مادری در دست داشتند. این کودکان در اهواز و دیگر شهرهای منطقه از دولت ایران خواستند به آنها اجازه تحصیل به زبان عربی به عنوان زبان مادری را بدهد.

یونسکو در بیانیه سال 2017 خود درباره زبان مادری تنوع زبانی و چندزبانگی را بخش جدایی‌ناپذیر توسعه پایدار دانست و تاکید کرد زبان‌ها به اندیشه‌ها و هویت ما شکل می‌دهند و ما از رهگذر آن‌ها خویش را بیان می‌کنیم. بدون احترام به تنوع زبانی که راهی برای درک درست همه فرهنگ‌ها پیش پای ما می‌نهد، یک گفتگوی معتبر یا همکاری موثر بین‌المللی شکل نخواهد گرفت.

در همین راستا سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه‌ای که به مناسبت روز جهانی زبان مادری منتشر کرد، به اوضاع زبانی ملیت‌های غیرفارسی در ایران اشاره و گزارش کرد در حالی که یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد در بیانیه‌ای که به مناسب این روز منتشر کرده، از همه کشورهای عضو خواسته بیشترین تعداد ممکن از زبان‌ها را جشن بگیرند، اما ایران کمان عرب‌های اهوازی‌ و دیگر ملیت‌های از جمله کردها، ترک‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، گیلک‌ها، قشقائی‌‌ها و دیگران را از تحصیل به زبان مادری محروم کرده و زبان فارسی را به عنوان تنها زبان رسمی در سیستم آموزشی کشور به آنها تحمیل کرده است.

این سازمان پیش از این اعلام کرده بود "علیرغم اینکه زبان فارسی، زبان تنها یکی از قومیت‌ها در ایران و نه زبان دیگر قومیت‌هایی است که بیش از نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، به لطف سیاست‌های نژادپرستانه به ابزاری ایدئولوژیک برای مبارزه با دیگر زبان‌ها و نابودی هویت قومی ملت‌های غیرفارس از طریق فارسیزاسیون سیستماتیک و همانندسازی فرهنگی، تبدیل شده است."

در بیانیه سازمان حقوق بشر اهواز تاکید شده که فرزندان ملیت‌های غیرفارس در ایران خواستار ممکن شدن حق تحصیل به زبان مادری در کنار زبان فارسی که براساس قانون اساسی، تنها زبان رسمی کشور است، هستند. آنها خواستار اجرای ماده 15 قانون اساسی ایران شده‌اند که حق تحصیل به زبان مادری را برای آنها قائل است.

این سازمان همچنین اعلام کرد که دوشادوش مردم عرب اهواز روز جهانی زبان مادری را پاس داشته و از ایران می‌خواهد ماده‌های قانونی را که اجازه تحصیل به زبان مادری را می‌دهد، اجرا کند. ایران همچنین می‌باید به پیمان‌ها‌ی بین‌المللی پای‌بند بود و به سیاست‌هایی که دهه‌هاست با هدف سرکوب فرهنگی مردم عرب اهواز و دیگر ملیت‌های غیرفارس در جریان است، پایان دهد.

پیش از این حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش ایران گفته بود :" 70 درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است."