فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت روسیه با پیش نویس قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت دخالت ایران در یمن

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  علی رغم فشارهای ایالات متحده آمریکا، روسیه با پیش نویس قطعنامه شورای امنیت مبنی بر محکومیت دخالت های ایران در یمن که قرار است با حمایت آمریکا، بریطانیا و فرانسه اواخر ماه فوریه جاری به شورای امنیت ارائه شود، مخالفت کرد.

  منابع دیپلماتیک چهارشنبه 21 فوریه اعلام کردند این قطعنامه در صورت تصویب شدن قرار است شورای امنیت سازمان ملل را به اتخاذ اقداماتی برای مقابله با دخالت های ایران در یمن و تنبیه این کشور به علت نقض های مکرر و آشکار قوانین بین المللی، ملزم کند.

  سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت شورای امنیت نباید ایران را به بهانه کم کاری در منع رسیدن موشک های آن به دست شبه نظامیان حوثی محکوم کرد و نباید اقدامات تنبیهی در مورد یمن اعمال کرد.

  این اظهارات نماینده دائم روسیه در شورای امنیت به عنوان اعتراض به تلاش های آمریکا، بریتانیا و فرانسه تلقی شد که در تلاش‌اند تا با صدور قطعنامه‌ای، ایران را به خاطر نقض تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه شبه نظامیان حوثی، در شورای امنیت محکوم کنند.

  آمریکا، بریتانیا و فرانسه 18 فوریه پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت تقدیم کردند و پیش بینی می شود تا 26 فوریه در شورای امنیت به رای گذاشته شود. این پیش‌نویس خواستار محکومیت دخالت‌های ایران و توقف کمک تسلیحاتی این کشور به شبه نظامیان حوثی در یمن است.

  پیش‌نویس این قطعنامه در صورت تصویب در شورای امنیت تحریم‌هایی علیه هرگونه فعالیات مرتبط با کابرد موشک های بالستیک در یمن اعمال خواهد کرد.

  دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از ماهها پیش در تلاش است تا ایران را در چارچوب سازمان ملل متحد تنبیه کند. هم‌زمان با این رویکرد واشنگتن تهدید کرده که از توافق هسته‌ای با ایران که به گفته آقای ترامپ دارای «عیب های فاجعه بار» است، خارج شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران