.
.
.

تصویری.. غوطه شرقی دمشق در جهنم روی زمین می‌سوزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هم‌زمان با مرگ صدها شهروند غیرنظامی در غوطه شرقی، خبر رسید کویت عصر پنج‌شنبه 22 فوریه 2018 با درخواست روسیه برای برگزاری نشست اضطراری درباره غوطه شرقی موافقت کرد.

صبح پنج‌شنبه غوطه شرقی در حومه دمشق شاهد کشته شدن 14 شهروند غیرنظامی دیگر،از جمله 4 کودک بود. شهروندانی که به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در نتیجه بمباران بی‌امان منطقه "دوما" در حومه دمشق جان خود را از دست دادند.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت: «موشک‌اندازها لحظه‌ای متوقف نمی‌شوند و صبح روز پنج‌شنبه 200 موشک کوتاه برد زمین به زمین به منطقه دوما شلیک کرده‌اند. این موشک‌ها و خمپاره‌ها شهرها و مناطق دیگری از جمله سقبا، جسرین و عربین را نیز مورد هدف قرار داده‌اند. با همه این احوال هوای بارانی مانع از پرواز هواپیماها بر فراز غوطه شد.»

از سوی دیگر استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز پنج‌شنبه ابراز امیدواری کرد شورای امنیت قطعنامه پایان درگیری در غوطه شرقی محاصره شده را به تصویب برساند، اما توضیح داد که این موضوع آسان نیست.

دی‌میستورا به خبرنگاران مستقر در مقر سازمان ملل در ژنو گفت: «امیدوارم اتفاق بیافتد اما کار سختی است. امیدوار رخ دهد، این موضوع بسیار فوری است».

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر توافق نشود،چه اتفاقی رخ خواهد داد گفت: «می‌کوشیم این اتفاق در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد زیرا که هیچ جایگزینی جز آتش‌بس فوری وجود ندارد».

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز روز چهارشنبه 21 فوریه 2018 بر ضرورت اتخاذ تصمیم‌های فوری برای نجات جان شهروندانی که زیر حملات وحشیانه رژیم اسد قرار گرفته‌اند، تاکید کرد.

هیلی از شورای امنیت خواست فورا اقدام کرده و قطعنامه آتش‌بس را تصویب کنند. او گفت که آمریکا از این تصمیم حمایت می‌کنند و از همه اعضای شورای امنیت نیز می‌خواهد این کار را بکنند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین گفت که غوطه دیگر توان تحمل آنچه بر سرش می‌آید را ندارد.

در سوی مقابل موسکو مسئولیت اوضاع فعلی غوطه را به گردن مخالفان بشار اسد انداخت. ارتش روسیه روز چهارشنبه 21 فوریه اعلام کرد گفتگوها برای حل مسالمت‌آمیز بحران غوطه شکست خورده و نیروهای اپوزیسیون درخواست‌ها برای آتش‌بس و تحویل سلاح‌هایشان را نادیده گرفته‌اند.

مرکز نظارت بر آتش‌بس در سوریه که از سوی ارتش روسیه اداره می‌شود در بیانیه‌ای ادعا کرد نیروهای مخالف بشار اسد مانع از خروج مردم از مناطق درگیری می‌شوند.

منابع دیپلماتیک گزارش کردند شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه پیشنهاد قطعنامه‌ای را به رای می‌گذارد که براساس آن 30 روز آتش‌بس در سوریه برقرار می‌شود تا راه برای ورود کمک‌های انساندوستانه و خارج کرده بیماران و زخمی‌ها فراهم شود.

هیات نمایندگی سوئد در سازمان ملل اعلام کرد پیش‌نویس این قطعنامه را کویت و سوئد تهیه کرده و خواستار رای‌گیری فوری درباره آن شده‌اند.

اجرای مفاد این قطعنامه 72 ساعت پس از تصویب آن آغاز می‌شود و روند ارسال کمک‌های انساندوستانه و تخلیه بیماران و زخمی‌ها از منطقه 48 ساعت بعد از آن انجام می‌شود.

پیش‌نویس این قطعنامه همچنین خواستار پایان دادن به محاصره غوطه شرقی، یرموک، فوعا، کفریا شده و از همگان خواسته به روند محروم کردن شهروندان از اسکان و داروهای ضروری برای زنده ماندن پایان دهند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، زین بن رعد الحسین کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه 21 فوریه خواستار توقف فوری درگیری‌ها در غوطه شرقی شدند.

گوترش گفت: «از همه طرف‌های مسئول می‌خواهم همه اقدامات نظامی در غوطه شرقی را فورا متوقف کرده و راه را برای رسیدن کمک‌های انساندوستانه به آنها که به این کمک‌ها نیاز دارند، باز کنند».

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت که «400 هزار نفر ساکن غوطه در جهنم روی زمین زندگی می‌کنند» و خواستار توقف درگیری و گشودن راه‌های انساندوستانه شد. او گفت: «ما باید از آغاز درگیری‌ها جلوگیری کنیم که اینکه پس از راه افتادن آنها، به فکر راه چاره باشیم».

روسیه روز چهارشنبه خواستار برگزاری جلسه علنی شورای امنیت برای بررسی اوضاع غوطه شرقی شد. واسیلی نیبنزیا، سفیر روسیه در شورای امنیت در جلسه این شورا گفت: «براساس نگرانی‌هایی که امروز از آنها باخبر شدیم، ضروری است که توان همه اطراف درباره ارائه نظرات و دیدگاه‌های آنها و همچنین راه‌های خروج از این بحران را بررسی کنیم.»