.
.
.

وزیر خارجه سعودی دولت قطر را به حمایت از "تروریسم" و نفرت پراکنی متهم کرد

الجبیر: بخش اعظم خاک یمن از دست حوثی‌ها آزاد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که هیچ تغییری در رفتار قطر رخ نداده و این کشور همچنان به حمایت از "تروریسم" و تامین مالی آنان ادامه می‌دهد.

وی گفت: «قطر همچنان به گسترش تروریسم و نفرت پراکنی در بعضی از کشورها ادامه می‌دهد. اگر قطر از تامین مالی تروریسم و حمایت از آنها دست بکشد آن وقت کشورهای تحریم کننده روابط طبیعی خود با این کشور را از سر خواهند گرفت».

به گزارش الشرق الاوسط عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی سه شنبه 20 فوریه در دیدار با «کارین کنایسل» همتای اتریشی خود در وین، در مورد روابط دو جانبه و تحولات بین‌المللی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

الجبیر در کنفرانس خبری با همتای اتریشی خود تاکید کرد کشور پادشاهی عربی سعودی تمام تلاش خود را برای پیشرفت در موضوع یمن مبذول خواهد داشت.

وی با اشاره به موضع دو کشور هم پیمان سعودی و امارات در مورد یمن گفت: «هر دو کشور با اعلام طرح فراگیر انسان دوستانه در یمن اقداماتی را تا حد امکان برای باز نگهداشتن تمامی بنادر این کشور انجام داده اند».

وزیر خارجه سعودی افزود:« یمن کشور همسایه‌ی ما است و ما برای بهبود اوضاع در این کشور تلاش کرده ودر این راستا از ماموریت فرستاده سازمان ملل در یمن حمایت می‌کنیم. بخش اعظم خاک یمن از دست شبه نظامیان حوثی بازپس گرفته شده است».

الجبیر شبه نظامیان حوثی را مسئول بدتر شدن اوضاع در مناطق مختلف یمن دانست و گفت حوثی‌ها همچنین مسئولند زیرا که کودکان را به عنوان سرباز به جنگ می‌فرستند و غیرنظامیان را مورد هدف قرار می‌دهند و می‌کشند و به طور مکرر قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

وی افزود شبه نظامیان حوثی به طور مکرر به مرزهای سعودی حمله کرده و موشک‌های بالستیکی را که ایران در اختیار آنها قرار داده به سوی سعودی شلیک می‌کنند که این نقض آشکار قوانین بین‌الملل و حق حاکمیت کشورها است.

وزیر خارجه اتریش روابط کشورش با ریاض را قوی توصیف کرده تاکید کرد که تبادل دیدارها و دیدگاه‌ها بین دو کشور دوست موجب تقویت پایداری در منطقه خواهد شد.