.
.
.

حزب‌الله لبنان: نیروهای اسد وارد عفرین شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب‌الله لبنان سه‌شنبه 20 فوریه اعلام کرد که نیروهای نظام سوریه وارد منطقه عفرین در شمال غرب این کشور شدند.
بخش اطلاع رسانی جنگ وابسته به حزب‌الله اعلام کرد که نیورهای «بسیج مردمی» که شبه‌نظامیان وابسته به ارتش بشار اسد، رئیس نظام سوریه هستند، از شهر حلب وارد منطقه عفرین شدند.

این خبر را کُردهای سوریه در شبکه خبری «روناهی» هم تایید کردند.

ساعاتی پیش از این اعلام رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جمع نمایندگان حزبش (عدالت و توسعه) در پارلمان تاین کشور گفته بود: «موفق شدیم جلوی استفرار احتمالی نیروهای نظام سوریه را در منطقه عفرین بگیریم».

او همچنین افزود که نیروهای ارتش ترکیه، شهر عفرین را به طور کامل محاصره خواهند کرد.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد:«طی روزهای آینده و حتی زودتر، مرکز شهر عفرین محاصره خواهد شد».

او افزود: «هیچ فرصتی برای سازمان‌های تروریستی (پ‌ک‌ک)، یگان‌های مدفع خلق، و اتحاد دموکراتیک برای مذاکره با کسی باقی نمی‌ماند».
رجب طیب اردوغان همچنین عملیات ارتش ترکیه با نام «شاخه زیتون» را برای حفاظت از مرز‌های خود و مردم سوریه خواند و افزود: «برای اطمینان از امنیت مرزهای با سوریه و امنیت برادران و خواهران سوری‌مان و مرزهای خودمان، تا از بین‌بردن آخرین تروریست‌ها به مبارزه ادامه می دهیم».

رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه علت حضور کشورش در عفرین نه برای به بار آوردن خرابی بلکه جهت امن کردن منطقه بوده است، گفت: «با گذشت 32 روز از عملیات شاخه زیتون در خاک سوریه و منطقه عفرین، 1715 نفر از تروریست‌ها و 32 نفر از نیروهای ما کشته شدند».

صبح سه شنبه مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم گفته بود که نیروهای دولتی سوریه وارد عفرین نشده‌اند و هنوز ورود آنان به شهر به صورت قطعی مشخص نیست.

با وجود اعلام روز دوشنبه شبکه‌های دولتی سوریه مبنی بر توافق نیروهای حامی دولت این کشور و کردها برای ورود به شهر عفرین و عقب راندن ترکیه، تا کنون از حضور این نیروها وجود نداشته است.

ترکیه گفته است که در صورت حضور دولت سوریه در شمال غربی عفرین برای کمک کردن به کردهای واحدهای مدافع خلق (کُرد)، با این نیروهای حامی بشار اسد نیز مقابله خواهد کرد.

مداخله نظامی ترکیه در سوریه از بیستم ژانویه تحت عنوان عملیات شاخه زیتون با همکاری ارتش آزاد سوریه و شماری از گروه‌های مخالف بشار اسد آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.

ترکیه، واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را که در جنگ علیه داعش متحد آمریکا هستند، امتداد حزب پ.ک.ک و گروهی تروریستی می‌داند. کردهای سوریه به دنبال ایجاد منطقه‌ای خودگردان برای خود در سوریه هستند که عفرین بخشی از آن است. ترکیه به شدت مخالف چنین اقدامی است.