.
.
.

گفت‌وگوی کُردها با رژیم اسد برای ورود نیروهای دولتی سوریه به عفرین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی عبدی، سخنگوی رسانه‌ای ائتلاف «نیروهای سوریه دموکراتیک» روز شنبه هفدهم فوریه، اعلام کرد که نیروهای کُرد سوریه در حال گفت‌وگو با رژیم این کشور درباره ورود به عفرین هستند.

به گزارش العربیه، عبدی گفت که جنگجویان کُرد از نیروهای رژیم سوریه خواسته‌اند که در در اطراف شهر مستقر شوند، اما رژیم سوریه این پیشنهاد را رد کرده و گفته که باید تمامی نهادهای شهر، کاملا در اختیار دولت قرار گیرد.

منابع رسانه‌ای وابسته به رژیم سوریه گفته بودند که نیروهای دولتی این کشور، اولین موضع خود در اطراف عفرین را راه اندازی کرده‌اند.

ابراهیم ابراهیم، یکی از رهبران حزب اتحادیه دموکراتیک، ژانویه گذشته در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط، فاش کرد که دو روز پیش از حمله ترکیه به عفرین، شماری از مسئولان کُرد و دولت سوریه، با میانجیگری روسیه، نشستی را در پایگاه حمیمیم برگزار کردند.

ابراهیم گفته که در آن نشست، روسیه پیشنهاد کرد که عفرین، به طور کامل به نیروهای رژیم سوریه واگذار شود، تا از حمله ترکیه به عفرین، جلوگیری شود.

این منبع گفت که کُردها، این پیشنهاد را که باعث بازگشت نیروهای رژیم اسد به منطقه می‌شود، به شدت رد کردند. پس از آن بود که روس‌ها، به ترکیه در حمله به عفرین، چراغ سبز نشان دادند.

ابراهیم گفت که حمله ترکیه به عفرین، یک عمل خصمانه از سوی روسیه است. او مسکو را مسئول حمله ترکیه به عفرین دانست.

نیروهای ترکیه و شماری از گروه‌های ارتش آزاد سوریه، بیستم ژانویه، عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را آغاز کردند. در این عملیات که مرکز آن شهر عفرین سوریه است، «یگان‌های مدافع خلق» که از جنگجویان کُرد تشکیل می‌شود را هدف قرار گرفته است.

ترکیه، یگان‌های مدافع خلق را امتداد «حزب کارگران کردستان» به شمار آورده و آن‌ها را «تروریست» می‌خواند.

این در حالی است که آمریکا، نیروهای کُرد، به ویژه «نیروهای سوریه دموکراتیک» حمایت می‌کند.