.
.
.

کُردها: ترکیه از اسلحه شیمایی در عفرین استفاده کرد.. آنکارا: دروغ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

واحدهای حمایت از خلق (کُرد) و دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شنبه 17 فوریه، ترکیه را به استفاده از اسلحه شیمایی در حمله به یک روستا در منطقه عفرین متهم کردند؛ این در حالی است که آنکارا این اتهام را رد کرده و آن را بی پایه و اساس خواند.

ترکیه از ماه گذشته، عملیاتی هوایی و زمینی در منطقه عفرین در شمال سوریه با هدف بیرون راندن واحدهای حمایت از خلق (کُرد) از آن آغاز کرد و بدین ترتیب، جبهه‌ای جدید در جنگ سوریه گشود؛ جنگی که در آن طرف‌های مختلفی حضور دارند.

بروسک حسکه سخنگوی واحدهای حمایت از خلق (کُرد) به خبرگزاری رویترز گفت که ترکیه، یک روستا در شمال غرب عفرین در نزدیکی مرزهای خود را بمباران کرد که در نتیجه آن، دستکم 6 تن دچار مشکلات تنفسی شدند؛ رویدادی که نشان از به کارگیری گازهای شیمیایی در حمله دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم در این باره گفت که نیروهای ترکیه و گروه‌های هم‌پیمانش از نیروهای اپوزیسیون سوریه، یک روستا را هدف حملات خمپاره‌ای قرار دادند. این نهاد که مقرش در بریتانیا است، به نقل از منابع پزشکی در عفرین افزود دستکم 6 نفر در نتیجه این حمله، دچار مشکلات تنفسی شدند که نشان از به کارگیری گاز سمی در حمله دارد.

خبرگزاری دولتی سوریه هم به نقل از یک پزشک در بیمارستان عفرین نوشت، در نتیجه حمله ترکیه 6 تن دچار خفگی شدند.

در مقابل یک منبع دیپلماتیک تٌرک با رد این اتهامات گفت که آنکارا هیچ‌گاه در عملیات خود در سوریه، از اسلحه شیمایی استفاده نکرده و به طور کامل، از غیرنظامیان، محافظت می‌کند.

از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 تا کنون، واحدهای حمایت از خلق (کُرد) و متحدانشان، سه منطقه خودگردان در شمال سوریه برپا کردند که عفرین یکی از این مناطق است. مناطق نفوذ واحدهای کُرد در پی جنگشان با گروه داعش و بیرون آوردن شماری از مناطق تحت تصرف این گروه از چنگش با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا، بیشتر هم شد. البته واشینگتن در همین حال مخالفت خود را با هدف کُردها به منظور برپایی مناطقه خودگردان در شمال سوریه ابراز داشت.

پشتیبانی ایالات متحده از کُردهای سوریه، خشم ترکیه را برانگیخت. آنکارا واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را گروهی تروریست، امتداد حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و تهدیدی برای مرزهای خود می‌داند.