.
.
.

دبی آغاز سال نوی چینی را اینچنین جشن گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز جمعه 16 فوریه و همزمان با آغاز سال نوی چینی، جشن‌های باشکوهی در دبی برگزار شد. آغاز سال نوی چینی که بر اساس یک تقویم قمری محاسبه می‌شود، با نام "جشن بهار" نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین مناسب‌های چین به شمار می‌رود.

جشن بهار همچنین باشکوه‌ترین و مهم‌ترین جشن سنتی چین است و این کشور هر ساله در این روز جشن‌های گسترده‌ای در سرتاسر کشور برگزار می‌کند.

همزمان با آغاز سال نوی چینی که امسال سال سگ نام دارد، برج خلیفه، بلندترین برج جهان نیز با نورپردازی‌های لیزری و آهنگ‌های چینی جشن گرفته شد و تعداد پرشماری از مردم نیز در آنجا حضور یافته و به شادی و سرور پرداختند و کانال العربیه این مراسم را بطور زنده پخش کرد.

برنامه‌های شاد ویژه سال نوی چینی به مدت 10 روز در دبی برگزار خواهد شد و طی این برنامه‌ها، آئین و رسوم کهن چینی و رقص شیر و رقص اژدهای معروف این کشور به نمایش درخواهد آمد. این موضوع جایگاه دبی را به عنوان یکی از مقاصد توریستی جهان در سالروز آغاز سال نوی چینی تقویت خواهد کرد.

مردم چین توجه ویژه‌ای به جشن بهار دارند و به شیوه سنتی و براساس باورهای چندهزار ساله این روز را جشن می‌گیرند. براساس اطلاعات موجود در دانشنامه ویکی‌پدیا چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها بر اساس باور خود برای از بین بردن شرّ "ارواح خبیثه"، گروه‌های عروسک‌گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند.