.
.
.

تصویری.. سعودی‌ها این‌گونه برای نخستین بار ولنتاین را جشن گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بازار و مغازه‌ها در شهر الخبر سعودی، رنگ قرمز به خود گرفت؛ مناسبت هم «روز ولنتاین» بود؛ 14 فوریه، روزی که به «عید عشاق» مشهور است.

در سعودی دیگر روز ولنتاین مخفی برگزار نمی‌شود، بلکه روزی است که در آن عشق و احساسات انسانی علنی و هدایای زیبایی به رنگ قرمز، میان افراد رد و بدل می‌شود تا بدین ترتیب، خاطره‌هایی زیبا از این روز انسانی باقی بماند.

تعدادی از گل فروشان سعودی در این باره با «العربیه.نت» گفت‌وگو کردند. از جمله سالم آل سالم در این باره گفت که تا نیمه فوریه، بیش از 2000 شاخه گل فروخته و بدین ترتیب توانست رکورد فروش‌هایش را در مدت زمانی مشابه بشکند.

در این میان گل سرخ بیشترین فروش را دارد. برخی مغازه‌های گل فروشی در روزهای ولنتاین، شیرینی و انواع هدایا را به فهرست کالاهای خود افزودند.

میسون الرواجح کارشناس تزئین گل در این باره گفت که فرهنگ هدیه دادن گل دیگر محدود به زمان و مکان خاصی نیست و این فرهنگ، احساسات را میان افراد منتقل می‌کند.

این در حالی است که برخی از مخالفان جشن ولنتاین، آن را «بدعت» وارد شده به جوامع اسلامی از سوی «فرهنگ غرب کافر» می‌دانند و می‌گویند، نمی‌توان برای عشق و عاطفه، روزی خاص مشخص کرد که در آن حرف‌های عاشقانه و هدایا، رد و بدل شود.

اما کارشناسان بر این باورند که افزایش جشن گرفتتن روز جهانی ولنتاین با آن معانی انسانی‌اش در جهان عرب، نشان از گره زدن میان فرهنگ و تمدن جوامع عربی با تمدن مدرن و فراگیر انسانی دارد و نوید بخش آینده‌ای سرشار از صلح و امنیت است.