.
.
.

ارائه پیش‌نویس اصلاح شده قطعنامنه‌ای از سوی سوئد و کویت برای آتش بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سوئد و کویت یک پیش‌نویس اصلاح شده قطعنامه‌ای برای آتش‌بس 30 روزه در سوریه به اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارائه دادند. هدف از ارائه این پیش‌نویس اصلاح شده، جلب موافقت روسیه، اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این پیش‌نویس، گفته شده که آتش‌بس، شامل دو گروه داعش و القاعده، نخواهد شد. بنا بر این پیش‌نویس رژیم سوریه می‌تواند به عملیات نظامی خود به ویژه در استان ادلب، ادامه دهد.

رأی گیری در شوریا امنیت درباره این پیش‌نویس، قرار است در هفته آینده برگزار شود.

ششم فوریه جاری، نمایندگان سازمان‌های وابسته به سازمان ملل در سوریه، خواستار آتش‌بس فوری برای ارائه کمک‌های انسان دوستانه و جمله تخلیه زخمی‌ها و بیماران از مناطق درگیری، شده بودند.

دو روز بعد از این درخواست، شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانست در نشستی که در این باره برگزار شد پيشرفتی حاصل کند چرا که واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد آتش بس بشردوستانه در شرايط کنونی در سوریه «واقع بینانه» نیست.

نبنزیا گفت: «برقراری آتش‌بس و پایان جنگ را می‌خواهیم، اما باور نمی‌کنم که تروریست‌ها با این درخواست موافقت کنند».

از آن زمان تاکنون، اوضاع در سوریه بویژه در غوطه شرقی و استان ادلب در نزدیکی دمشق، وخیم‌تر شده است.

بر اساس پیش‌نویس اصلاح شده، آتش بس در سوریه، 72 ساعت پس از موافقت شورای امنیت، به مرحله اجرا در خواهد آمد. 48 ساعت پس از اجرای آتش‌بس، عملیات ارسال کمک‌ها فوری از جمله دارو و غذا به نیازمندان، آغاز خواهد شد.

همچنین محاصره غوطه شرقی، یرموک، الفوعه و کفریا، پایان خواهد یافت تا بیماران و زخمی‌های این مناطق به جاهای امن‌تری منتقل شوند.