.
.
.

ادعای الجزیره مبنی بر توقف پخش برنامه‌های العربیه در بریتانیا تکذیب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کانال تلویزیونی «العربیه» ادعاهای کانال «الجزیره» قطر مبنی بر توقف اجباری پخش برنامه‌های العربیه در بریتانیا را تکذیب کرده و بزرگنمایی توسط این رسانه قطری را امری غیر حرفه‌ای و غیرقابل توجیه دانسته، و دلیلی بر ورشکستگی آن تعبیر کرد.

کانال خبری الجزیرۀ قطر پنج شنبه 15 فوریه در خبری فوری ادعا کرد که در پی شکایت خبرگزاری دولتی قطر از کانال العربیه این کانال خبری مجبور شده تا پخش خود در بریتانیا را متوقف کند.

یک منبع آگاه در کانال خبری العربیه ادعای الجزیره و خبر منتشر شده آن در این رابطه را مضحک توصیف کرد وآن را تلاشی ناموفق برای سیاه‌نمایی درباره تصمیمی دانسته است که العربیه با ارادۀ خود آن را اتخاذ کرده است.

العربیه تصمیم گرفت تا مشارکت خود در مجموعه «بی سکای بی» بریطانیا را متوقف کند و به جای آن‌، که روشی سنتی و کدگذاری شده به شمار می‌رود، در نظر دارد تا به منظور تقویت سیگنال‌های ارسالی از سکوهای دیجیتالی پیشرفته و طرحی جدید برای پخش برنامه‌های خود استفاده کند.

کانال العربیه اواخر ژانویه گذشته پخش برنامه‌های خود از مجموعه «بی سکای بی» را که روشی کدگذاری شده در داخل بریتانیا است را متوقف کرد.

این منبع روش تعامل و درج عنوان «فوری» توسط کانال خبری الجزیره و دیگر رسانه‌های مورد حمایت مالی دولت قطر، برای خبرسازی درباره این تصمیم «العربیه» مبنی بر توقف پخش کدگذاری شده در بریتانیا را با اینکه دو هفته از زمان اتخاذ آن میگذرد، «تعجب برانگیز» توصیف کرد.

این منبع ذوق‌زدگی الجزیره و اهمیت پردازی ویژه آن به این خبر را از نظر حرفه‌ای غیرقابل توجیه دانست و گفت که این روش تعامل گواهی بر ورشکستگی حرفه‌ای الجزیره است.

وی تاکید کرد که العربیه با اراده خود تصمیم به تغییر استراتژی پخش برنامه‌هایش گرفته و هیچ اجباری در کار نبوده، اما بزرگنمایی این موضوع ساده توسط الجزیره و خارج کردن آن از چارچوب حقیقی آن نشان از دور شدن الجزیره از رویارویی حرفه‌ای و شرافتمندانه با العربیه دارد.

این منبع از مدیریت کانال خبری الجزیره قطر خواست تا «به جای توسل به دروغ، پخش اکاذیب و تلاش برای بدنامی و تخریب دیگران به قواعد رقابت حرفه‌ای شرافتمندانه پایبند باشد».