.
.
.

الغامدی: ولنتاین یک رویداد اجتماعی است و اشکال شرعی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد قاسم الغامدی، مدیر پیشین هیات امر به معروف و نهی از منکر مکه گفت که جشن ولنتاین یک رویداد اجتماعی است که ارتباطی به دین ندارد.

الغامدی در این‌باره به العربیه گفت: «بزرگداشت روز مادر، روز معلم، روز ملی، روز تولد یا سالگرد ازدواج روابط انسانی را تقویت می‌کند و این موضوع انسانی و اجتماعی است که تبریک آن مشکل شرعی ندارد.

او گفت که سخن گفتن درباره خوبی‌ها بین مردم امری پسندیده است، فارغ از اینکه از مسلمانان، یهودی‌ها و یا مسیحیان غیر محارب باشند. با آنها باید مهربان بود، به دیدنشان رفت، به آنها تبریک گفت و به آنها هدایای مشروع داد و این رفتار مثبت در ارتباط با مردم را تشویق کرد و مهری که خداوند در درون انسان‌ها نهاده را ترغیب کرد.

این پژوهشگر دینی سعودی به دیدار پیامبر اسلام با همسایه یهودی خود اشاره کرده و گفت که پیامبر اسلام بنا به آیه "وقولوا للناس حسناً" (با مردمان گفتار نیک داشته باشید) هدایای کفار را پذیرفت.

احمد قاسم الغامدی توضیح داد که آنها که با ولنتاین مخالف هستنداین مخالفت را به اسلام ربط می‌دهد، اما اسلام اعیاد جاهلی را باطل کرد و دو عید فطر و قربان را آورد که در آنها نماز، ذکر و عبادت انجام می‌شود. اما در زمینه شادی و جشن در امور انسانی و اجتماعی نمی‌توان گفت که جشن‌های دیگر متعلق دینی (دیگر) هستند و با اسلام منافات دارند. جشن و شادی در چنین روزهایی مشروع است و شادی در این روزها مانند شادی در جشن ازدواج یا فارغ‌التحصیلی است، زیرا که باعث شاد شدن قلب مسلمان می‌شود این موضوع مشروع و مستحب است حتی اگر به وجود آورنده آن غیر مسلمان باشد.

مدیر پیشین هیات امر به معروف و نهی از منکر مکه گفت که مخالفان به حدیث "من عمل عملا ليس عليه أمرنا" (هر آنکس عملی انجام دهد که بر طبق امر ما نیست) استناد می‌کنند و این استدلال اشتباه است، زیرا مقصود آن حدیث امور دینی است و نه امور اجتماعی یا ملی. در این مناسبات مهر و محبت در رفتارها و قلب‌های افراد برانگیخته می‌شود و باعث تقویت رابطه‌های مهرآمیز میان نزدیکان، زوج‌ها، فرزندان و والدین می‌شود و این موضوعی است که به سود انسان است و مخالف دین نیست.

احمد قاسم الغامدی گفت: «شادی در روز عشق (ولنتاین) باعث تقویت و مستحکم‌تر شدن روابط افراد شده و در سوی مقابل دوری، نفرت، جفا و نامهربانی را دور می‌کند. می‌توان به مسیحی‌ها و یهودی‌ها جشن‌های ملی و اجتماعی‌شان از جمله ولنتاین را تبریک گفت و به آنها گل قرمز و دیگر اشیاء داد، تا زمانی که در این موضوع عملی مخالف اسلام و احکام آن صورت نگیرد.»

او افزود: «این موضوع ارتباطی با باورها و پیوندهای آنها ندارد و در رده رفتار نیکو با کافر مسالمات‌آمیز است. کافر مسالمات‌آمیز از کفر خود منع نمی‌شود زیرا که او نه به ما آزار می‌رساند و نه با ما جنگی دارد، لذا ما نیز حق جنگ با او نداریم.»