فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر خارجه آمریکا: عملیات نظامی ترکیه در عفرین روند جنگ با تروریسم را منحرف کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ریکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه 13 فوریه طی دیدار از کویت هشدار داد که عملیات نظامی ترکیه در عفرین واقع در شمال سوریه، بر ضد نیروهای کُرد هم‌پیمان با واشنگتن منجر به «انحراف در روند» جنگ ائتلاف بین‌المللی علیه گروه داعش شده است.

  وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در پایان نشست کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی برای جنگ با گروه افراط‌گرای داعش، گفت: «روند جنگ ما علیه گروه داعش در شرق سوریه زمانی منحرف شد، که نیروهایی از آنجا به سمت عفرین در شمال سوریه گسیل شدند».

  وی افزود: «ضروری و مهم است که آنکارا تاثیر عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه را بر ماموریت ما که همانا غلبه بر گروه داعش است را درک کند».

  ریکس تیلرسون تاکید کرد که داعش در لیبی، افغانستان و فیلیپین به یک حرکت شورشی تبدیل شده است.

  ترکیه در 20 ژانویه عملیات نظامی «شاخۀ زیتون» را در شمال سوریه بر علیه یگان‌های مدافع خلق کُرد، هم‌پیمان آمریکا در مبارزه با داعش، که آنها را «تروریستی» می‌داند، آغاز کرد.

  در شرق سوریه نیز یگان‌های سوریه دمکراتیک که مورد حمایت آمریکا هستند در حال حاضر مشغول جنگ با داعش در استان دیرالزور هستند.

  اجبار بشار الاسد به نشستن پای میز مذاکره

  وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا با همکاری همپیمانانش در صدد است تا بشار الاسد را به شرکت در مذاکرات آینده در ژنو مجبور کند.

  وی همچنین اشاره کرد که ائتلاف و همپیمانانش کنترل 30 درصد از خاک سوریه را در دست گرفته‌اند.

  تیلرسون قبلا در اظهاراتی طی نشست وزرای خارجه ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در کویت گفت که پایان عملیات نظامی اصلی به معنی شکست کامل داعش نیست.

  وی افزود: «هنگامی که ما عملیات نظامی را در سال 2014 بر علیه داعش آغاز کردیم نیروهای این گروه در حال گسترش و پیشروی بودند اما امروز آنها شکست خورده‌اند».

  تیلرسون ادامه داد: «باید جلوی حمایت و تامین مالی داعش و تلاش آن برای سربازگیری را گرفت». وی بر تمرکز تلاش‌ها برای مقابله با شبکه‌های سربازگیری و اعزام جنگجویان خارجی برای پیوستن به گروه داعش، تاکید کرد.

  وزیر خارجه آمریکا به عملیات نظامی در عفرین اشاره کرد و گفت: «همچنان نگران تحولات اخیر در شمال غرب سوریه هستیم و به طور کامل بر نگرانی‌‎های امنیتی ترکیه واقف هستیم».

  کمک اضافی 200 میلیون دلاری

  ریکس تیلرسون اعلام کرد کشورش 200 میلیون دلار اضافی برای برقراری آرامش و امنیت در مناطق آزاد شده در سوریه کمک می‌کند.

  وی تاکید کرد مواضع واشنگتن «در تعامل با ترکیه و تلاش‌هایمان در سوریه شفاف خواهد ماند، ما در کنار هم‌پیمان خود در ناتو زمانی که او به جنگ علیه تروریسم اقدام می‌کند، استاده‌ایم».

  وی گفت با شکست متوالی افراط‌گرایان و از دست دادن کنترل سرزمین‌هایی که در عراق و سوریه تصرف کرده بودند، آنها در سوریه نیز در شرف شکست هستند، به همین خاطر تلاش می‌کنند تا در کشورهای دیگر سرزمین‌هایی را تصرف کرده و به فعالیات‌های خود ادامه دهند. وی تاکید کرد «نباید اجاز بدهیم تاریخ مجددا در جاهای دیگر تکرار شود».

  عراق در دسامبر گذشته اعلام کرد که بر گروه داعش پیروز شده است. این خبر زمانی اعلام شد که نیروهای عراقی با پشتیبانی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا توانستند بخش‌های بزرگی از این کشور را از کنترل داعش خارج کنند. داعش از سال 2014 مناطق وسیعی از خاک عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده بود.

  لازم به یادآوری است که تیلرسون دوشنبه با جنرال عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در قصر الاتحادیه در قاهره دیدار کرد. وی در این دیدار تاکید کرد که مصر شریک مهمی برای ایالات متحده آمریکا است. وی افزود که آمریکا در تلاش است تا روابط ممتد خود با مصر را بیش از پیش تقویت کرده و توسعه دهد. وی تاکید کرد که آمریکا در کنار مصر ایستاده است و متعهد است تا مصر را در جنگ علیه تروریسم حمایت کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران