.
.
.

اسرائیل کدام مواضع را در خاک سوریه هدف قرار داد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از سه دهه است که سوریه و اسرائیل با هم درگیر نشده‌اند آخرین بار در سال 1982 یک هواپیمای اسرائیل در رویارویی‌های دو کشور سرنگون شد، اما صبح روز شنبه 10 فوریه 2018، می‌رفت پایانی بر این سه دهه بی‌درگیری باشد و اسرائیل، ایران و روسیه در زمین سوریه با یکدیگر درگیر شوند.

ارتش اسرائیل صبح روز شنبه اعلام کرد یک پهباد ایرانی که از پایگاه تدمر برخاسته را سرنگون کرد. جنگنده‌های اسرائیل 12 نقطه در داخل سوریه را بمباران کردند؛ موضوعی که ضدهوایی سوریه را به سرنگون کردن یک جنگنده اف 16 اسرائیلی بر فراز منطقه "الجلیل الأعلى" وا داشت.

ارتش اسرائیل روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور عملیات گسترده‌ای در داخل سوریه انجام داده و سه سامانه‌های ضدهوایی سوریه و چهار منطقه مرتبط با شبه‌نظامیان ایران را هدف قرار داده‌اند.

بر اساس این بیانیه ارتش اسرائیل اعلام کرد که هر زمان لازم باشد، به ویژه در 48 ساعت آینده به عملیات در داخل سوریه ادامه خواهد داد. اسرائیل تاکید کرد که قصد دامن زدن به تنش‌ها را ندارد ولی به ایران و سوریه درباره بازی با آتش هشدار داد.

اسرائیل همچنین اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور برج مراقب فرودگاه نظامی تیفور در جنوب سوریه را بمباران کرده و این موضوع حرکت هواپیماهای نظامی در این فرودگاه را متوقف کرده است. جنگنده‌های اسرائیل همچنین یک انبار تسلیحات رژیم سوریه را در غرب شهر الکسوه در حومه دمشق بمباران کردند.

شبکه 10 تلویزیون اسرائیل همچنین اعلام کرد که یک واحد گارد ریاست جمهوری سوریه در دمشق نیز توسط جنگنده‌های اسرائیل بمباران شده است.

از سوی دیگر فعالان سوری اعلام کردند که جنگنده‌های اسرائیل 12 نقطه در سوریه را بمباران کرده‌اند. این نقاط به شرح ذیل است:

فرودگاه نظامی تیفور در حومه حمص. در پی انهدام برج مراقبت این فرودگاه، به طور موقت این فرودگاه تعطیل شد.
فرودگاه نظامی مزه در دمشق
جبل المانع در شرق شهر الکسوه در جنوب دمشق
تل ابو ثعالب در جنوب منطقه سیده زینب در جنوب دمشق
منطقه دیماس در شمال غرب دمشق
شهرک مضایا در شمال غرب دمشق
هنگ 16 در منطقه قلمون شرقی در شرق دمشق. سامانه‌های دفاع موشکی رژیم اسد در این منطقه مستقر است.
یک منطقه متعلق به تیپ 104 گارد ریاست‌جمهوری در منطقه الدریج در شمال دمشق
تیپ 156 در منطقه تلة الصبا در شرق شهرک عالقین در منطقه غباغب در شمال درعا. انبارهای 377 در نزدیکی محل بمباران بود.
هنگ‌های 79 و 89 در شهرک جباب در منطقه غباغب در شمال درعا
هنگ 175 در پیرامون شهر ازرع در شمال درعا

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه اسرائیل تا کنون 26 منطقه در داخل این کشور را بمباران کرده است. آخرین این مناطق مرکز تحقیقات نظامی در جمرایا بود که هفته گذشته بمباران شد.