.
.
.

درگیری هوایی اسرائیل با سوریه و ایران در بلندی‌های جولان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در درگیری هوایی که در آسمان سوریه بر فراز ارتفاعات اشغالی جولان اتفاق افتاد یک هواپیمای F16 اسرائیلی و یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی سرنگون شدند.

خبرنگار العربیه در شهر «قدس» شنبه 10 فوریه به نقل از ارتش اسرائیل گزارش داد یک جنگنده اسرائیلی توانست یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی که از داخل سوریه وارد مرزهای شمالی اسرائیل شده بود را هدف قرار داده، سرنگون کند. از طرفی از داخل سوریه به سمت یک جنگنده F16 اسرائیلی که در حال انجام ماموریت هوایی بود شلیک شد که در نتیجه آن جنگنده اسرائیلی سرنگون شد اما دو خلبان آن توانستند در اقدامی به موقع آن را تخلیه کرده و با چتر نجات سالم در خاک اسرائیل فرود بیایند.

جنگنده‌های اسرائیلی با انجام یک سلسله عملیات نظامی هوایی مقرهای نظامی ایران در خاک سوریه را مورد هدف قرار دادند. هم زمان با این بمباران‌های هوایی و شلیک موشک از طرف ارتش دولت سوریه به جنگنده های اسرائیلی، آژیرهای هشدار در منطقه اشغالی جولان به صدا در آمد.

ارتش اسرائیل در این زمینه اعلام کرد که سیستم رادار و سامانه دفاع ضد هوایی این کشور یک هواپیمای ایرانی بدون سرنشین که از فرودگاه «تیفور» در منطقه «تدمر» سوریه به سمت اسرائیل به پرواز در آمده بود را رهگیری کرد که توسط یک هلیکوپتر اسرائیلی از نوع آپاچی مورد هدف قرار گرفته و سرنگون شد.

سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرد که لاشه هواپیمای بدون سرنشین ایرانی در خاک اسرائیل سقوط کرده و اکنون نزد ارتش این کشور است.

سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین تاکید کرد که در پی این درگیری خودرو و سکوی نظامی ایرانی که هواپیمای بدون سرنشین از روی آن به پرواز در آمده بود نیز در یک «عملیات هوایی پیچیده» در خاک سوریه مورد هدف قرار گرفته و منهدم گردید.

سخنگوی ارتش اسرائیل این درگیری هوایی را « حمله ایران به حاکمیت اسرائیل» قلمداد کرد. وی گفت ایران با ماجراجویی خود کل منطقه را به سمتی پیش می برد که معلوم نیست عواقب آن به کجا ختم شود. وی افزود که اسرائیل با تمام جدیت خطر شلیک از خاک سوریه به جنگنده هایش را در نظر می گیرد. وی تاکید کرد که تمامی افرادی که در به پرواز درآمدن هواپیمای بدون سرنشین ایرانی به سمت اسرائیل دست داشتند، مورد هدف قرار گرفتند.

این تحول سه روز پس از آن(7 فوریه) صورت گرفت که اسرائیل برای چهارمین بار مرکز تحقیقات علمی در منطقه «جمرایا» واقع در نزدیکی پایتخت دمشق را بمباران کرد. رسانه های غربی اعلام کردند که در یک حمله هوایی که به احتمال زیاد اسرائیلی باشد مقرهای نظامی و زاغه های سلاح و مهمات ارتش سوریه در این منطقه مورد هدف قرار گرفت و منهدم گردید، این در حالی است که اسرائیل اشاره کرد به اینکه انبارهای سلاح و مهمات سوریه و ایران را در این منطقه منهدم کرده است.

هشدار نسبت به احتمال وقوع جنگ منطقه ای

این درگیری هوایی بین اسرائیل و سوریه و ایران بر فراز ارتفاعات جولان دو روز پس از آن به وقوع پیوست که کارشناسان بین المللی نسبت به احتمال وقوع جنگ منطقه ای گسترده در خاک سوریه هشدار داده بودند. آنها تاکید کردند هر کدام از طرف های درگیر خطوط قرمز بحران سوریه را که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مورد تفاهم قرار گرفته و ترسیم شده را زیر پا بگذارد منجر به وقوع جنگ منطقه ای گسترده در خاک سوریه خواهد شد.

کارشناسان بین المللی وابسته به مرکز « مجموعه بحران های بین المللی» که مقر آن در بروکسل است پنج شنبه 7 فوریه در گزارشی با هشدار نسبت به احتمال وقوع جنگ منطقه ای گسترده در خاک سوریه نوشتند که روسیه دارای قدرت منحصر به فردی برای ایجاد تفاهم ها بین تمام طرف های درگیر در بحران سوریه است، از دولت سوریه و ایران و حزب الله لبنان گرفته تا اسرائیل با همه می تواند به تفاهم رسیده و مانع از وقوع جنگی منطقه ای شود.

خطوط قرمز از نظر اسرائیل این است که عناصر شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران به مرزهای اسرائیل در بلندی‌های اشغالی جولان نزدیک نشوند. و از طرفی دیگر منوط به تلاش روسیه برای قانع کردن ایران است تا از ایجاد هرگونه پایگاه‌های نظامی و راه‌اندازی دستگاه‌های حساسیت‌زا در خاک سوریه دست بردارد.

کارشناسان بر این باورند که بحران سوریه وارد فاز جدیدی شده است که در آن رژیم اسد با حمایت هم‌پیمانان خود روسیه و ایران، پس از به کنترل درآوردن بخش‌های وسیعی از کشور هم اکنون دست بالا را در اداره این بحران دارد. این وضعیت جدید موجب نارضایتی اسرائیل شده است زیرا که این کشور تمایل ندارد نقش نظاره‌گر را در این بحران بازی کند زیرا که عواقب تحولات جدید در بحران سوریه ممکن است توازن قدرت در منطقه را به ضرر برتری استراتژیک اسرائیل تغییر دهد.

همچنین در این گزارش آمده است که نباید نتیجه گیری کرد که اسرائیل توانایی لازم برای دخالت در بحران سوریه را ندارد. اسرائیل در حال حاضر با چراغ سبز روسیه سعی دارد منافع نظامی ایران در سوریه را مهار کند. از طرفی مسکو نیز در تلاش است تا «نوعی از توازن قدرت را در بحران سوریه حفظ کند» و مایل نیست که رژیم بشار الاسد تمام خاک سوریه را در کنترل بگیرد.