.
.
.

اردوغان از سرنگونی یک هلی‌کوپتر ترکیه در عفرین و کشته شدن دو خلبانش خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب ادوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه دهم فوریه، اعلام کرد که در جریان عملیات «شاخه زیتون» در عفرین سوریه، یک هلی‌کوپتر ترکیه در حومه ادلب سقوط کرد و در پی آن دو خلبان کشته شدند.

ترکیه عملیاتی را که در خاک سوریه آغاز کرده عملیات «شاخه زیتون» می‌نامد.

اردوغان به تلویزیون ترکیه گفت: «امروز یک از هلی‌کوپترهای ما سرنگون شد». وی بدون نام بردن از هیچ طرفی تنها به این گفته اکتفا کرد که «آنها هزینه سنگینی پرداخت خواهند کرد».

از سوی دیگر، علی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفت «هدف از عملیات شاخه زیتون، پایان دادن به ظلمی است که برادران عرب، کُرد و ترکمن‌ها در منطقه، از سوی تروریست‌ها تحمیل می‌شود».

وی در این زمینه افزود: «به خاطر جنگ به منطقه عفرین نرفته‌ایم، بلکه برای پایان دادن به ظلمی که برادران عرب، کُرد و ترکمن‌ها از سوی حزب کارگران کردستان متحمل شده‌اند، به آنجا رفته‌ایم».

نخست وزیر ترکیه گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند یک سازمان تروریستی را که به عنوان یک بیماری بدخیم رشد کرده است، تحمل کند. این یک تهدید مستقیم برای کشور ماست. مبارزه علیه این سازمان یک قانون طبیعی برای ماست».

نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه، از بیستم ژانویه گذشته، عملیاتی نظامی زیر عنوان «شاخه زیتون» را در منطقه عفرین سوریه آغاز کردند. هدف از این عملیات، مقابله با «تهدید حزب کارگران کردستان و داعش» در شمال سوریه اعلام شده است.