فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کردستان عراق اتهام «هیومن رایتس واتچ» درباره اعدام‌های گروهی مخفیانه را تکذیب کرد

  «آسایش»، دستگاه امنیتی کردستان عراق، به ارتکاب اعدام‌های دست‌جمعی مخفیانه متهم شده‌ است

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سازمان هیومن رایتس واتچ روز جمعه نهم فوریه، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق معروف به (آسایش) را به ارتکاب «جنایت‌های جنگی» از طریق اقدام به اعدام‌های دسته‌جمعی علیه افراد متهم به عضویت در گروه داعش، متهم کرد، اما دیندار زیباری، هماهنگ‌ کننده توصیه‌های سازمان ملل در امور کردستان، این گزارش را تکذیب کرد.

  این سازمان حقوق بشری که مقر آن در نیویورک قرار دارد، در گزارش خود، به شهادت شماری از اعضای سابق نیروهای«آسایش» و شش نفر از شهروندان کردستان عراق استناد کرده است.

  بر اساس این گزارش، نیروهای پیشمرگه، شماری عراقی و خارجی را در مدرسه‌ای در ساحل شهر الملیحه در 70 کیومتری شمال غرب موصل، بازداشت کرده بود، سپس نیروهای «آسایش» بازداشت‌شدگان را به زندانی در شیکلیا در 45 کیلومتری موصل منتقل کرد، آنگاه آنها را به نزدیکی شهرک زمار برده و پس از اعدام، در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده است.

  منبع هیومن رایتز واتچ-عکس ماهواره‌ای از گور گروهی پیش و قبل از دفن اعدامی‌ها منبع هیومن رایتز واتچ-عکس ماهواره‌ای از گور گروهی پیش و قبل از دفن اعدامی‌ها

  دیندار زیباری می‌گوید که نیروهای پیشمرگه در امتداد 71 کیلومتر با عناصر گروه داعش که در حال فرار به سوریه بودند، درگیر شدند وتعداد زیادی از طرفین کشته شدند که چه بسا اجساد یافت شده متعلق به این درگیری‌ها باشد.

  کشته شدن صدها بازداشتی

  در همین زمینه، خانم لمی فقیه، معاون سازمان هیومن رایتس واتش، در خاورمیانه گفت: «مدارک در دستمان، نشان می‌دهد که نیروهای کُرد آسایش، در چند شب، به اعدام‌های دسته‌جمعی نیروهای اعضای بازداشت‌شده داعش اقدام کرده اند». به گفته فقیه در این اعدام‌ها شمار زیادی که احتمالا به صدهها نفر می‌رسد، کشته شدند.

  منبع هیومن رایتز واتچ منبع هیومن رایتز واتچ
  منبع هیومن رایتز واتچ منبع هیومن رایتز واتچ
  منبع هیومن رایتز واتچ منبع هیومن رایتز واتچ

  وی افزود: «مقامات عراقی و کردستانی، فورا باید تحقیقاتی فوری و شفاف را درباره گزارش‌ مربوط به اعدام‌های دسته‌جمعی را آغاز و عاملان آنها را به محاکمه بکشانند».

  گفته شده که این اعدام‌ها در 28 اگوست سال گذشته صورت گرفته است.

  از سوی دیگر، دیندار زیباری، هماهنگ‌ کننده توصیه‌های سازمان ملل در امور اقلیم کردستان عراق، این گزارش را تکذیب کرد.

  وی در این باره یادآور شد که نیروهای پیشمرگه در امتداد 71 کیلومتر با عناصر گروه داعش که در حال فرار به سوریه بودند، درگیر شدند.

  این مقام کرد تاکید کرد که در جریان، درگیری‌ها، شمار زیادی از افراد پیشمرگه و جنگجویان داعش، کشته شدند و این احتمال وجود دارد که اجساد یافت شده، متعلق به آن درگیری‌ها باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران