.
.
.

سعودی ادعای اعطای مجوز عبور به پروازهای بین هند و اسرائیل از آسمان این کشور را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان هواپیمایی پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 7 فوریه اعطای هرگونه مجوز به پروازهای بین هند و اسرائیل برای گذر از آسمان این کشور را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی سازمان کل هواپیمایی مسافربری سعودی تاکید کرد هیچ‌گونه مجوزی به هواپیماهای هندی برای عبور از آسمان این کشور به مقصد اسرائیل اعطا نکرده است.

شرکت هواپیمایی «ایر اندیا» چهارشنبه 7 فوریه اعلام کرد قصد دارد با گذشتن از آسمان سعودی پروازهای مستقیمی به مقصد اسرائیل انجام دهد، به همین منظور پیشنهاد داده تا از آسمان سعودی که به روی پروازهای تجاری به مقصد اسرائیل بسته است، پروازهای مستقیم خود را به مقصد تل آویو انجام دهد.

سخنگوی هواپیمایی هند گفت این هواپیما که مالکیت آن به دولت هند بر می‌گردد برای 3 پرواز هفتگی خود از دهلی نو به مقصد تل آویو درخواست مجوز عبور از آسمان پادشاهی عربی سعودی را داده است. وی افزود که هواپیمایی هند در انتظار است تا موافقت لازم برای عبور آن پروازها از آسمان سعودی را به دست آورد.

سخنگوی هواپیمایی پادشاهی عربی سعودی اما اعطای هر گونه مجوز به هواپیمایی هند در این رابطه را رد کرده است.

لازم به یادآوری است که هواپیمایی «ال عال» اسرائیل 4 پرواز هفتگی به مقصد بمبئی انجام می‌دهد که مسیر آنها به علت ممنوعت پرواز در آسمان سعودی به جای 5 ساعات، 7 ساعت به طول می‌انجامد زیرا که این پروازها ابتدا به سمت کشور اتیوپی ادامه یافته و سپس به سمت شرق به طرف هند ادامه مسیر می‌دهند.

هواپیمایی هند برای انجام پروازهای خود به مقصد اسرائیل به دلیل نداشتن مجوز پرواز مجبور است آسمان سعودی را دور بزند که در این صورت این پروازها به علت مسیرهای پروازی طولانی مدت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و در این راستا با درخواست مشابهی از اسرائیل تقاضای حقوق نشست و برخواست برای هواپیماهای خود کرد اما بعدها از پیگیری این موضوع بازماند.