.
.
.

درخواست اعدام برای 4 سعودی که افراد تحت تعقیب را به ایران فراری داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان کل پادشاهی عربی سعودی برای چهار شهروند سعودی که افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی سعودی را با قایق‌های تندرو به ایران فراری داده‌اند و همچنین ارتباط آنها با هسته‌های حزب الله روشن شده، درخواست اعدام کرد. این افراد همچنین در ایران آموزش نظامی دیده و به داخل اراضی سعودی اسلحه قاچاق کرده‌اند.

در دادگاه کیفری که برای این افراد برگزار شد متهم ردیف اول به "ارتباط با هسته تروریستی متشکل از افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی و دیگر افراد دارای اندیشه‌های انحرافی که قصد انجام عمل مسلحانه علیه ولی‌امر، حکومت، ایجاد ناامنی، ایجاد هرج و مرج، تخریب اموال عمومی و همچنین سفر به ایران و عراق و طی کردن دوره‌های نظامی با هدف بازگشت به پادشاهی سعودی برای ایجاد ناامنی و حمله به نیروهای امنیتی و حمل چهار اسلحه کلاشنیکوف و ارتباط با افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی و عمل به دستورات اخلاگرانه آنها و انجام اقدامات مجرمانه دیگر متهم شد".

بر اساس این گزارش "او همچنین به سفر به ایران به همراه متهم ردیف دوم و سوم و برنامه‌ریزی و هماهنگی قبلی با یک متهم تحت تعقیب که در ایران به سر می‌برد و همچنین پیوستن به دوره‌های نظامی در پادگان حزب‌الله و آموختن شیوه به کارگیری مواد منفجره C4 و TNT متهم شد. او این امور را فرا گرفته بود تا پس از بازگشت به پادشاهی عربی سعودی، به ایجاد ناامنی و هرج و مرج، تخریب کشور، حملاه به نیروهای امنیتی و تامین مالی تروریسم و اقدامات تروریستی از طریق یک باند سازمان‌یافته بپردازد."

در ادامه این گزارش آمده است، "علاوه بر این متهم ردیف اول با هماهنگی قبلی با یک متهم تحت تعقیب که در ایران به سر می‌برد، اقدام به فراری دادن و قاچاق افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی به ایران و از راه دریا با استفاده از قایق‌های تندرو کرد تا با پیوستن به دوره‌های آموزش نظامی در ایران، به سعودی بازگشت و دست به اقدامات تروریستی بزنند. او از یک فرد تحت تعقیب دیگر چهار قبضه اسلحه کلاشنیکوف، گلوله جنگی و چهار خشاب دریافت کرده و یک اسلحه نوع "شوزان" به داخل اراضی پادشاهی عربی سعودی قاچاق کرده است."

متهم ردیف اول همچنین به "مشارکت در تظاهرات غیر قانونی و دست زدن اقدامات آشوبگرانه در منطقه الشویکه در استان القطیف و سر دادن شعارهای علیه حکومت با هدف اخلال در امنیت متهم شد."

دو متهم ردیف دوم و سوم نیز با اتهامات مختلفی از جمله "پیوستن به یک هسته ترویستی متشکل از افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی و دیگر افراد دارای اندیشه‌های انحرافی که قصد انجام عمل مسلحانه علیه ولی‌امر، حکومت، ایجاد ناامنی، ایجاد هرج و مرج، تخریب اموال عمومی و همچنین سفر به ایران و عراق و طی کردن دوره‌های نظامی، حمله به نیروهای امنیتی، فراری دادن افراد تحت تعقیب به کشور دشمن (ایران)، قاچاق اسلحه به داخل اراضی پادشاهی عربی سعودی و مشارکت در امتلاک چهار قبضه اسلحه کلاشنیکوف با هدف اخلال در امنیت کشور و ارتباط با افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی و عمل به دستورات اخلاگرانه آنها و انجام اقدامات مجرمانه دیگر" متهم شد.

اوهمچنین با اتهام سه بار مشارکت در تظاهرات و اقدامات آشوبگرانه در منطقه الشویکه در استان القطیف و سر دادن شعارهای علیه حکومت با هدف اخلال در امنیت مواجه شد. این فرد همچنین اقدام به تهیه و ارسال مطالبی که می‌تواند نظم عمومی را مختل کند و ارسال آنها از طریق پیام‌های بلک‌بیری به یک فرد تحت تعقیب و پناه دادن به این فرد متهم شد. در حافظه هارد اکسترنال این فرد تصاویری از حزب‌الله لبنان، انواع مسلسل، شعار حزب‌الله، تصاویری از حسن نصرالله و شعری ضد حکومت پیدا شد.

متهم ردیف چهارم نیز با همین اتهام‌ها مواجه شد و علاوه بر آن او به همراه متهم ردیف اول و دوم اقدام به فراری دادن یک فرد تحت تعقیب به ایران از طریق دریا و با استفاده از یک قایق تندرو شد. افراد فراری داده شده بنا بود در ایران آموزش نظامی ببیند و پس از بازگشت به سعودی به اقدامات تروریستی دست بزنند.

دادستان کل سعودی با توجه به این اتهامات برای این افراد درخواست مجازات مرگ کرد و در صورتی که به مرگ محکوم نشوند، خواستار بالاترین حد مجازات زندان و جریمه مالی برای آنها شد.

به درخواست دادستان کل متهم ردیف اول و دوم در صورتی که به مرگ محکوم نشوند، براساس ماده 50 قوانین مربوط به تسلیحات به بالاترین حد مجازات زندان و جریمه مالی محکوم و چهار قبضه اسلحه کلاشنیکوف و گلوله‌های جنگی و خشاب‌ها مصادر شود.

برای متهم ردیف دوم، دادستان درخواست کرد در صورتی که به مرگ محکوم نشود، براساس قوانین مربوط به جرایم سایبری به بالاترین حد مجازات زندان و جریمه مالی و مصادره لپ‌تاپ و هارد اکسترنال به دلیل وجود مطالب مخل نظم عمومی در آنها شد.

بر اساس این درخواست پول‌هایی که در اختیار متهم ردیف اول و دوم و سوم هستند نیز باید مصادره شده و براساس بند دوم ماده ششم قوانین مدارک سفر، این افراد در صورتی که به مرگ محکوم نشوند، ممنوع السفر شوند.