.
.
.

پس از 4 سال تحمل رنج آواراگی عرب‌ها و کردهای عراق به استان صلاح‌الدین بازگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استاندار صلاح‌الدین عراق روز سه‌شنبه 6 فوریه اظهار داشت دولت و نیروهای فدرال این کشور بعد از به دست گرفتن اداره امنیتی شهرستان «طوزخورماتو» و مناطق شرق تکریت در استان صلاح الدین بر روند بازگشت بیش از 3 هزار خانواده عراقی از عرب‌های سنی و کردها به شهر طوزخورماتو و ناحیه «سلیمان بک» نظارت کردند.

شهرستان طوزخوزماتو پس از 4 سال برای اولین بار شاهد بازگشت عرب‌ها و کردها به مناطق محل سکونت خود است.

در سال‌های گذشته این شهرستان صحنه درگیری‌های خونین بین پیشمرگه‌های کرد و شبه نظامیان الحشد الشعبی عراق بود تا جایی که بعضی‌ها آن را خارج از سلطه دولت عراق توصیف کردند.

فرماندار طوزخورماتو از دولت مرکزی عراق خواست تا به این شهرستان کمک کند و نیروهای دولت فدرال عراق را برای حفظ امنیت این منطقه مستقر کند.

در مسیر جنوب شهر «تکریت» جایی که شهرستان «بلد» واقع است و ناحیه «عزیز بلد» با ترکیب جمعیتی مختلط علی رغم وجود اختلافات حاد بین عشایر سنی و شیعه پس از طرد گروه داعش، در حدود 300 خانواده طی یک هفته به مناطق خود بازگشتند.

با اینکه سازمان ملل خبر از بازگشت 2.5 میلیون آواره عراقی به مناطق شان داده بود اما وزارت مهاجرت عراق تاکید کرد که 2 میلیون آواره دیگر عراقی تاکنون نتوانستند به مناطق شان بازگردند.

اعداد و ارقام اعلام شده هر چه باشد، موضوع آوارگان عراقی و بازگشت آنها به مناطق محل سکونت شان اما به یک چالش جدی بر سر راه انتخابات آینده عراق تبدیل شده است.