.
.
.

يمن آزادسازی شهر«حیس» را ضربه‌ای به شریان کمک‌های نظامی ایران به حوثی‌ها دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش یمن با پشتبانی نیروهای ائتلاف به رهبری پادشاهی عربی سعودی، دوشنبه 5 فوریه شهر «حیس» را به طور کامل آزاد کردند.

شهر حیس در یک نقطه استراتژیک ارتباطی بین سه استان «الحدیده»، «أب» و «تعز» واقع است.

نیروهای ارتش یمن با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی در پیشرویهای مهمی که به گفته کارشناسان نظامی راه را برای آزادسازی کامل استان حدیده و شهرهای تابعه آن باز خواهد کرد و امنیت دریانوردی را در دریای سرخ تامین و مانع از رسیدن کمک های ایران به شبه نظامیان حوثی می شود، توانستند شهر حیس را به طور کامل آزاد کنند.

منابع نظامی یمنی تاکید کردند که 30 تن از شبه نظامیان حوثی در درگیریهایی که به آزادسازی شهر حیس منجر شد کشته شدند و 13 تن دیگر به اسارت گرفته شده که 10 نفر از شبه نظامیان حوثی هم خود را به نیروهای ارتش تسلیم کردند و مقادیری اسلحه و مهمات و ادوات نظامی از شبه نظامیان به غنیمت گرفته شد.

عملیات آزادسازی ساحل غربی به منظور برقراری کلی امنیت برای دریانوردی بین المللی در دریای سرخ و تنگه استراتژیک باب المندب و نیز قطع شریان های قاچاق سلاح و مهمات ایرانی به شبه نظامیان حوثی است.

مسئولین دولتی یمن پیش بینی کردند که آزادسازی حیس می تواند انگیزه برای آزادسازی کامل ساحل غربی را دو چندان کند و مانع عملی شدن تهدیدات ایران بر ضد دریانوردی بین المللی شود.

شبه نظامیان حوثی با کمک تسلیحاتی و نظامی ایران اقدامات گسترده ای را برای به کارگذاشتن مین های دریایی و به کارانداختن قایق های بمبگذاری شده کنترل از راه دور انجام دادند تا با این کار دریانوردی بین المللی در این نقطه حساس و استراتژیک را به خطر بیاندازند.