.
.
.

ائتلاف عربی: ایران به حوثی‌ها تسلیحات لازم برای حمله به باب المندب را داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرتیپ خلبان ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن روز دوشنبه 5 فوریه 2018 در یک نشست خبری گفت که ایران تسلیحات مورد نیاز برای حمله با تنگه باب المندب را در اختیار شبه‌نظامیان حوثی گذاشته است.

ترکی المالکی گفت که حوثی‌ها با قایق‌های بمبگذاری شده به بندر الحدیده حمله می‌کنند و این موضوع جریان دریانوردی تجاری جهانی در تنگه باب المندب را تهدید می‌کند. او گفت که جهان این تهدیدات را درک می‌کند.

سخنگوی ائتلاف عربی همچنین به حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به مناطق مسکونی پادشاهی عربی سعودی اشاره کرد و گفت که حوثی‌ها تاکنون 95 موشک بالستیک به سمت اراضی سعودی شلیک کردند و سامانه‌های دفاعی ائتلایف عربی همه این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرد.

او با اشاره به این موضوع که حوثی‌ها قبایل مختلف را تهدید کرده‌اند، گفت: «در حال حاضر کمک‌های غذایی و دارویی سعودی به بیش از 400 هزار یمنی می‌رسد.»

به گفته المالکی کمک‌های انساندوستانه از همه مسیرهای هوایی و زمینی در حال وارد شدن به یمن است.

المالکی درباره اتفاقات رخ داده در عدن نیز توضیح داد که همه اطراف درگیر در عدن آمادگی خود را برای بازگرداندن ثبات دوباره به پایتخت موقت یمن اعلام کرده‌اند.

سخنگوی ائتلاف عربی از شناسایی و دستگیری اعضای یک هسته تروریستی در استان مارب یمن خبر داد. او همچنین گفت که ارتش یمن در استان الجوف پیروزی‌های متعددی کسب کرده است.

در همین چارچوب محمد آل جابر، سفیر پادشاهی عربی سعودی در یمن از در پیش بودن یک برنامه انساندوستانه گسترده در یمن خبر داد.

معین عبدالملک، وزیر دولت یمن نیز گفت ائتلاف نظامی عربی به رهبری پادشاهی عربی سعودی در حال بازسازی زیرساخت‌های یمن و تقویت بنادر و حمایت از نهادهای یمنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

به گفته وزیر یمنی، ایران هیچ چیزی جز دشمنی و ویرانی تقدیم یمن نمی‌کند.