.
.
.

ویدیو...نیروهای مخالف سوری یک جنگنده روسیه را در ادلب سرنگون کردند

خلبان با چتر نجات پرید اما در درگیری با نیروهایی که او را محاصره کرده بودند، کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه روز شنبه 3 فوریه 2018 موفق شدند یک جنگنده روسیه را سرنگون کرده و خلبان آن را بکشند.

به گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد یک جنگنده سوخو 25 روسیه در منطقه سراقب استان ادلب از سوی نیروهای مخالف بشار اسد مورد هدف قرار گرفت و در منطقه معصران سقوط کرد.

به گفته رامی عبدالرحمن خلبان این جنگنده نیز که با چتر نجات از هواپیما پریده بود، در درگیری با نیروهایی که او را محاصره کرده بودند، کشته شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه با اشاره به اینکه هيئة تحرير الشام (جبهه النصره سابق) و برخی دیگر گروه‌های مخالف بشار اسد در منطقه فعالیت‌ می‌کنند، گفت هنوز گروهی که با این جنگنده درگیر شده، مشخص نشده است.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد یک جنگنده سوخو 25 این کشور زمانی که در حال پرواز بر فراز حلب که یکی از مناطق کاهش تنش است، پرواز می‌کرد، سرنگون شود.

بنا براعلام وزارت دفاع روسیه «خلبان جنگنده سرنگون شده این امکان را پیدا کرده که اطلاع دهد در یک منطقه تحت سیطره جبهه النصره فرود آمده ولی در درگیری با تروریست‌ها کشته شد.»

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود افزود: «خلبان در درگیری با تروریست‌ها کشته شد و براساس اطلاعات اولیه هواپیما از طریق یک سامانه موشکی که دارای موشک‌های ضد هوایی بوده، سرنگون شد.»

جسد رومان نیکولاویچ خلبان هواپیمای سرنگون شده
جسد رومان نیکولاویچ خلبان هواپیمای سرنگون شده

بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه از شامگاه جمعه 2 فوریه جنگنده‌های رژیم سوریه ده‌ها بار به شدت منطقه سراقب را بمباران کردند.

هيئة تحرير الشام بخش بزرگی از استان ادلب را در اختیار دارد و دیگر گروه‌های مخالف اسد بخش‌های کوچکتری از این استان را تحت کنترل خود دارند. علیرغم اینکه نیروهای مخالف اسد در طول سال‌ها مبارزه با نیروهای دولتی بارها جنگنده‌ها و هلی‌کوپترهای رژیم اسد را سرنگون کرده‌اند، اما سرنگون کردن یک جنگنده روس امری نادر است.

در آگوست 2016 پنج سرباز روس در نتیجه سرنگون شدن هلی‌کوپترشان در استان ادلب کشته شدند.

از 25 دسامبر 2017 تا کنون نیروهای رژیم اسد با حمایت روسیه حملات گسترده‌ای علیه حومه جنوب شرقی استان ادلب ترتیب داده‌اند و توانسته‌اند با راندن هيئة تحرير الشام و گروه‌های دیگر، ده‌ها روستا و منطقه را در پیرامون فرودگاه نظامی ابوالظهور تحت کنترل خود در آورند.

در روزهای گذشته رژیم سوریه بر شدت حملات خود به مناطق مختلف شمال غرب سوریه افزایش داد. این حملا در روزهای گذشته موجب کشته شدند پنج شهروند در منطقه سراقب شد.