.
.
.

مخالفان سوری: موسکو به دنبال تغییر رژیم سوریه است

روس‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که بشار اسد اصلاح‌پذیر نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه الحیات روز پنج‌شنبه یکم فوریه، در گزارشی نوشت که مسکو مخالفان سوری را به تمرکز درباره قانون اساسی سفارش کرده است چرا که قانون جدید، زمینه اصلاحات را فراهم می‌کند و می‌تواند مقدمه سرنگونی رژیم در صورت دادن هرگونه امتیازی از سوی دمشق باشد.

برخی مخالفان سوری که در کنفرانس شوچی درباره آینده سوریه مشارکت داشتند، می‌گویند رژیم سوریه از نتایج کنفرانس سوچی، راضی نیست. پس از پایان کنفرانس، دمشق طی اظهاراتی رسمی، تنها بر این نکته تأکید کرده که سرنوشت مردم سوریه، فقط از طریق انتخابات، تعیین می‌شود.

برخی منابع گفته‌اند که روس‌ها در نشست‌های در بسته گفته‌اند که نمی‌توانند زمان را به عقب برگردانند و از طریق تدوین قانون جدید زمینه سرنگونی رژیم را فراهم کنند، چرا که به این نتیجه رسیده‌اند که بشار اسد، اصلاح‌پذیر نیست.

منابعی به روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات گفته‌اند که روسیه، تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی را درخواست کرده است و تصمیم‌های این کمیته با اکثریت آرا تصویب می‌شود.

در همین حال، یکی از اعضای کمیته تدوین قانون اساسی گفته که ماموریت این کمیته، تدوین قانون اساسی جدید است و نه اصلاح قانون اساسی 2012 که رژیم آن را تدوین کرده بود.

کنفرانس سوچی درباره آینده سوریه، روز سه‌شنبه گذشته برای مدت یک روز برگزار شد. اغلب مخالفان سوری از جمله هیأت مذاکرکننده بزرگترین تشکل اپوزیسیون سوریه، این کنفرانس را تحریم کردند.