.
.
.

طی «نرمشی قهرمانانه»...شبه‌نظامیان حوثی خواستار از سرگیری مذاکرات آشتی ملی شدند!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی، «محمد علی الحوثی» که مسئولیت ریاست نهاد موسوم به «کمیته عالی انقلاب یمن» در دولت خود خوانده کودتاگران حوثی را بر عهده دارد، پنج‌شنبه یکم فوریه اعلام کرد این گروه شبه‌نظامی موافق بازگشت به میز مذاکرات و تشکیل یک کمیته آشتی ملی است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، الحوثی در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر افزود: «ما از روند انتخاب رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس به عنوان نمایندگان تمامی احزاب و گروه های یمنی، از طریق صندوق‌های رای، حمایت می‌کنیم».

وی در ادامه خواستار ضمانت نهادهای بین‌المللی برای اعلام آتش‌بس و توقف جنگ در یمن، آغاز بازسازی این کشور، جبران خسارت‌های ناشی از جنگ، اعلام عفو عمومی و آزادی بازداشت‌شدگان تمامی گروه‌های درگیر شد و اجرای همه‌پرسی را راه‌کاری مناسب برای حل و فصل تمام موضوعات داخلی یمن قلمداد کرد.

رسانه‌های یمنی اما در واکنش به این خبر با نگاهی تردیدآمیز آن را تغییر موضعی ناگهانی، غیرجدی، و فریبکارانه دانستند به ویژه آن که پس از 3 سال اصرار شبه‌نظامان حوثی بر ادامه جنگی که منجر به مرگ و آوارگی صدها هزار یمنی درپی کودتا علیه دولت قانونی شد مطرح می‌شود.

تحلیلگران بر این باورند که «نرمش قهرمانانه» و ناگهانی اخیر شبه‌نظامیان حوثی برای از سرگیری مذاکرات و آشتی ملی در یمن با هدف کاهش فشارهای بین‌المللی وارده بر جمهوری اسلامی ایران است، زیرا که نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه گذشته چهارده عضو شورای امنیت سازمان ملل را به انباری نظامی در نزدیکی واشنگتن برد تا از نزدیک نمونه‌هایی از قطعات به جای مانده از موشک‌های بالستیک ایرانی را که توسط شبه‌نظامیان حوثی در ماه نوامبر گذشته به سوی ریاض پایتخت سعودی شلیک شده بود، را در کنار دیگر تسلیحات و مهمات ایرانی قاچاق شده به یمن به آن‌ها نشان بدهد.