.
.
.

دولت یمن: تحولات عدن می‌تواند مانع شکست دادن کودتای حوثی‌ها شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» که از حمایت سازمان ملل، کشورهای منطقه و پادشاهی عربی سعودی برخوردار است، تحولات عدن و رویکرد جدایی‌طلبانه موسوم به «شورای انتقالی جنوب» در پایتخت موقت یمن را مانعی بر سر عملکرد دولت قانونی و روند جنگ برای شکست دادن شبه‌نظامیان کودتاچی مورد حمایت ایران دانست.

به گزارش العربیه، دولت یمن تحرکات اخیر جدایی‌طلبان جنوب در تعطیلی خدمات عمومی و دولتی، تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی مسلح خارج از چارچوب نیروهای مسلح یمن و کارشکنی در انجام مسئولیت‌ها و وظایف دولت را نقض آشکار قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته که می‌تواند تهدیدی برای امنیت منطقه و عامل عقب‌نشینی از هدف «شکست دادن کودتای حوثی» باشد که اساسا ائتلاف عربی برای حمایت دولت قانونی یمن، برای محقق ساختن آن تشکیل شده است.

وزارت خارجه یمن نیز به نمایندگی از دولت قانونی این کشور، از نقش بارز و موثر پادشاهی عربی سعودی در قانع کردن شورشیان به عقب‌نشینی از مقر لشکر چهارم گارد ریاست‌جمهوری و جلوگیری از خونریزی در عدن، تشکر و قدردانی کرد.

فرماندهان ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن، پنج‌شنبه یکم فوریه در نشستی با مشارکت تمام طرف‌های درگیر در عدن، ضمن صدور بیانه‌ای اعلام کردند که پادشاهی عربی سعودی و امارات عربی متحده هدف واحد و مشترکی را برای حفظ دولت قانونی یمن و بازگرداندن امنیت و ثبات به این کشور و کمک به توسعه و شکوفایی یمن، دنبال می‌کنند.

در همین راستا یکی از فرماندهان نظامی امارات عربی متحده در عدن با تاکید بر اهمیت برقراری امنیت، ثبات و آرامش و نیز حفظ امنیت و صلح منطقه‌ای و بین‌المللی گفت «همراه با سعودی در کنار ملت یمن ایستاده‌ایم تا برای ایجاد آشتی بین طرف‌های یمنی تلاش کنیم».