.
.
.

واکنش کشورهای سعودی، امارات، مصر و بحرین به گزارش سازمان ملل در مورد قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات عربی متحده، جمهوری مصر عربی و پادشاهی بحرین سه‌شنبه 31 ژانویه در ژنو نسبت به گزارش کمیته فنی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که در مورد دیدار آن کمیته از قطر در روزهای 17 الی 24 نوامبر 2017 تهیه گردیده واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری دولتی امارات عربی متحده (وام) چهار کشور سعودی، امارات، مصر و بحرین با انتشار بیانه‌ای به گزارش کمیته فنی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد قطر واکنش نشان داده و گفتند که «آن گزارش شامل توصیفی گمراه کننده دربارۀ بحران سیاسی است و بر اساس فهم محدود از چارچوب کلی بحران سیاسی و پیش زمینه‌های تاریخی آن نتیجه گیری کرده است.

زیرا که اساس این بحران به پیش زمینه‌هایی بر می‌گردد که قطر در آن مستقیما به وسیله رسانه‌های خود یا از طریق شخصیت‌های قطری اقدام به کمک ملی به افراد و سازمان ‌ایی کرده که در سطح بین‌المللی به تروریسم کمک مالی کرده و فعالیت‌های گروه‌های تروریسی را مورد حمایت قرار دادند و افکار افراط گرایانه تروریستی را ترویج کرده‌اند که این خود باعث تشویق به اعمال خشونت و ترویج گفتمان کینه ورزی در منطقه عربی شده است».

در این بیانه آمده است که« تحریم اعمال شده از طرف این چهار کشور بر علیه قطر، در چارچوب حاکمیت این کشورها و حقوق شان برای حمایت و دفاع از امنیت ملی آنها اتخاذ شده است. این رویکرد به عنوان واکنشی طبیعی است که حجم و اثر آن در مقابل آن چیزی که قطر در حمایت از تروریسم انجام داده است، قابل مقایسه نیست. زیرا که حمایت قطر از تروریسم مخالفت آشکاری با منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین‌الملل و قطعنامه‌های شورای حقوق بشر و شورای عمومی سازمان ملل متحد در ارتباط با تاثیر تروریسم بر برخورداری از حقوق بشر است».

در بیانیه تاکید شده که «ملت قطر دارای روابط برادری، خویشاوندی و خانوادگی با ملت های کشورهای تحریم کننده است و تحریم‌های اعمال شده بر علیه قطر به هیچ وجه ملت این کشور را هدف قرار نمی دهد».

نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات عربی متحده، جمهوری مصر عربی و پادشاهی بحرین محتوای گزارش و نتایج آن را رد کرده و نپذیرفتند. این گزارش را شامل طرح ادعاها و اتهام‌های واهی، بی‌اساس و نادرست دانستند که نشان دهنده طرفداری آشکار تهیه کننده گزارش از یکی از طرف‌های درگیر در این بحران سیاسی است که در این راستا گزارش را بر پایه ادعاهای بی اساس و روایت نادرستی از بحران تهیه کرده که دولت قطر سعی دارد آن را در منطقه و جهان ترویج کند.

نمایندگی‌های دیپلماتیک چهار کشور نسبت به روش و زمان درز و نشر محتوای این گزارش از طرف کمیته ملی حقوق بشر قطر طی کنفرانسی خبری که در تاریخ 8 ژانویه در دوحه پایتخت قطر، ابراز انزجار کرده اند. این در حالی است که تا آن زمان کمیساریای عالی حقوق بشر هنوز متن گزارش را به هیچ کدام از نمایندگی‌های دیپلماتیک چهار کشور ارسال نکرده بود، مگر پس از آنکه محتوای آن توسط کمیته ملی حقوق بشر قطر درز کرده و نشر گردید.

این چهار کشور تاکید کردند که نوع گزارش‌های فنی را که کمیساریای عالی حقوق بشر بنا بر درخواست کشورهای عضو تهیه می‌کند معمولا به منظور انتقال تجربه ها برای ایجاد تحول در سیستم‌های حقوقی و رسیدگی به نقض قوانین و حقوق در کشور درخواست کننده است.

این چهار کشور اعلام کردند که بیش از پیش برای آنها آشکار شده که هدف اصلی دولت قطر از درخواست از کمیته فنی کمیساریای عالی حقوق بشر برای انجام دیدار از این کشور درچارچوب بهره برداری تبلیغاتی، رسانه ای و سیاسی از این دیدار و نتایج آن برنامه ریزی شده بود و نه اینکه برای هدف عالی انتقال تجربه‌های فنی که کمیساریای عالی حقوق بشر از آن بهرمند است.

چهار کشور سعودی، امارات، مصر و بحرین ادامه سیاست‌های مبتنی بر دروغ و عدم حسن نیت قطر در تعامل با سازمان ملل متحد و آژانس های فنی و متخصص بین المللی تابعۀ آن و گزارش‌های صادره از این موسسه‌های بین المللی را محکوم کردند.

چهار کشور خطاها و انحرافات به وجود آمده در روند تهیه محتوای گزارش و نتیجه گیری آن توسط کمیته فنی تابعه اعزامی به قطر را در تعارض با نوع عمل آن و ناسازگار با استانداردهای بین المللی و تخصص های کمیساریای عالی حقوق بشر دانستند و درخواست کردند تا خطاهای اساسی و اجرایی موجود در گزارش کمیته تابعه را تصحیح کند تا در چارچوب عمل کمیته فنی باشد و محدود به جغرافیای کشوری باشد که دولت آن درخواست بازدید کمیته فنی را از کمیساریای حقوق بشر کرده است.

در بیانیه نمایندگی‌های دیپلماتیک چهار کشور آمده است که علی رغم تلاش‌های شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح ، امیر کویت، در حال حاضر دولت قطر هیچ گونه نیتی حقیقی و صادقانه برای حل بحران با چهار کشور تحریم کننده و برون رفت از آن و عادی سازی روابط تا بازگشت آن به روند طبیعی را ندارد زیرا که دولت قطر هر گونه پیشگامی برای حل بحران را بازیچه قرار داده و همواره در تلاش است تا با اتهام پراکنی به چهار کشور تحریم کننده افکار بین‌المللی را از توجه به علل اصلی بحران منحرف کند.