.
.
.

کرکوک و رویارویی مجدد اقلیم کردستان و دولت عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی عراق، آتش اختلافات دولت بغداد و اقلیم کردستان درباره استان نفت‌خیز کردستان دوباره شعله‌ور شد و ساعاتی پیش از سخنان مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان درباره ضرورت بازپسگیری کرکوک، مقامات نظامی عراق درباره عواقب نزدیک شدن نیروهای پیشمرگه به مرزهای استان کرکوک هشدار دادند.

براساس گزارش‌ها نیروهای پیشمرگه در سرتاسر اقلیم در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌ و با حرکت به سمت شرق کرکوک از منطقه "قرة هنیجر" گذشتند. این منطقه تنها پنج کیلومتر با شهر کرکوک فاصله دارد و به عنوان منطقه بی‌طرف میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای دولت مرکزی شناخته می‌شود و در آن نیروهای پلیس محلی مستقر هستند.

طرف عراقی نگران است نیروهای پیشمرگه از برخی فرصت‌ها استفاده کرده و در یک حرکت غافلگیرانه وارد کرکوک شده و با توجه به ائتلاف‌های انتخاباتی جدید، عراق را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.

سرنوشت استان کرکوک که تنوع سکانی ویژه‌ای دارد به توافق‌های سیاسی گره خورده و بیشترین نقطه مورد اختلاف میان بغداد و اربیل است؛ به ویژه آنکه اربیل از نظر منابع نفتی سومین استان عراق به شمار می‌رود.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان روز جمعه به ضرورت بازگشت کرکوک به اقلیم کردستان اشاره کرد، با این حال او اقدام نظامی یا استفاده از زور را برای بازپسگیری کرکوک رد کرد.

بارزانی روز جمعه 26 ژانویه 2017 در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که حضور نیروهای عراقی و حشد شعبی در کرکوک به داعش فرصت سازماندهی مجدد خود و بازگشت دوباره خواهد داد. او در زمینه تسلط نیروهای عراقی و حشد شعبی بر کرکوک که منطقه مورد مناقشه اقلیم کردستان و بغداد بود گفت : «از داخل به ما خیانت شد.»

اقلیم کردستان در 25 سپتامبر 2017 شاهد برگزاری یک همه‌پرسی استقلال از عراق بود و 93 درصد رای‌دهندگان با جدایی از عراق موافقت کردند. دولت عراق این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرد و در 16 اکتبر یک حمله نظامی برای بازپسگیری مناطق مورد مناقشه انجام داد. استان نفتی کرکوک یکی از مناطق مورد مناقشه اربیل و بغداد بود که در نتیجه این حمله نظامی، در اختیار بغداد قرار گرفت.