.
.
.

دستگاه خودگردان کُرد سوریه در نشست سوچی حاضر نمی‌شود

"ضمانت‌کنندگان نشست سوچی، ترکیه و روسیه هستند و آنها درباره عفرین توافق کرده‌اند"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فوزه الیوسف، رئیس هیات اجرایی منطقه فدرال شمال سوریه، روز یکشنبه 28 ژانویه 2018 اعلام کرد که دستگاه خودگردان کُردی در اعتراض به حملات مستمر ترکیه به عفرین، در نشست سوچی شرکت نخواهد کرد.

به گزارش فرانس پرس خانم فوزه الیوسف گفت: «پیش از این نیز گفته بودیم اگر اوضاع در عفرین به این شکل ادامه یابد، نمی‌توانیم در نشست سوچی حاضر شویم.»

او در ادامه افزود: «دستگاه خودگردان کُردی به دلیل اوضاع عفرین در نشست حاضر نخواهد شد. ترکیه بیش از یک هفته است با حمله به عفرین مبارزان کرد را که "تروریست" می‌نامد، مورد هدف قرار داده است.»

فوزه الیوسف توضیح داد که ضمانت‌کنندگان نشست سوچی، ترکیه و روسیه هستند و آنها درباره عفرین با یکدیگر توافق کرده‌اند و این موضوع که کشورهای ضمانت کننده گزینه نظامی را برگزیده‌اند، با اصول گفتگوی سیاسی تناقض دارد.»

ترکیه به همراه برخی گروه‌های سوری نزدیک به خود از 20 ژانویه هجومی زمینی به عفرین در شمال حلب را آغاز کرده و با انتخاب نام "شاخه زیتون" برای این عملیات هدف از آن را مورد هدف قرار دادن مبارزان کُرد که آنکارا آنها را تروریست می‌خواند، اعلام کرد.

رهبران کُرد، روسیه را به نشان دادن چراغ سبز به ترکیه برای این حمله نظامی متهم می‌کنند.

روسیه بیش از 1500 نفر را برای نشست سوچی که به مدت دو روز برگزار می‌شود، دعوت کرد. کشورهای غربی روند این نشست را با تلاش‌هایی سازمان ملل در نشست ژنو در تعارض می‌بینند.

پیش از این هیات مذاکره‌کنندگان اپوزیسیون سوریه که در نشست ژنو شرکت می‌کند، اعلام کرده بود به سوچی نمی‌رود و در این نشست حاضر نمی‌شود.