.
.
.

اخبار درز کرده از سوچی: درباره آینده سوریه رای‌گیری عمومی انجام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی اعلام هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه درباره عدم حضور در نشست سوچی، رسانه‌های روسیه گزارش کردند که بیانیه پایانی نشست سوچی، تصمیم‌گیری درباره آینده سوریه را به رای مردم سوریه و بدون فشار خارجی واگذار کرده است.

پیش از این استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرده بود که استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با حضور در نشست سوچی موافقت کرده بود. اما هیات مذاکره‌کنندگان مخالف رژیم بشار اسد اعلام کرد نشست سوچی را که بناست در اوایل هفته آینده، به دعوت موسکو مهم‌ترین حامی بشار اسد برگزار شود، تحریم کرده است.

روز جمعه 26 ژانویه 2018 هیات مذاکره‌کنندگان مخالف رژیم بشار اسد با 26 رای موافق از مجموع 36 رای، تصمیم به تحریم نشست سوچی در روسیه گرفتند. گروه دوستان روسیه و چند شخصیت مستقل به حضور در این نشست رای دادند.

این هیات روز شنبه 27 ژانویه در صفحه توئیتر خود نوشت: « هیات مذاکره‌کنندگان گروه‌های انقلاب و اپوزیسیون سوریه اعلام می‌کند نشست سوچی که به دعوت روسیه در روزهای 29 و 30 ماه جاری برگزار می‌شود را تحریم می‌کند.»

احمد رمضان، مدیر بخش رسانه‌ای ائتلاف ملی گروه‌های انقلاب و اپوزیسیو سوریه نیز در صفحه تویتر خود نوشت : «پس از مذاکرات ماراتونی با سازمان ملل و نمایندگان بین‌المللی مرتبط با موضوع سوریه، هیات مذاکره‌کنندگان تصمیم به عدم مشارکت در نشست سوچی گرفت.» او افزود: «روسیه در بازاریابی برای این نشست شکست خورد.»

مهدی دلیقان عضو گروه دوستان روسیه در هیات مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه گفت که علیرغم اعلام هیات برای عدم حضور در سوچی، تصمیمی در این باره گرفته نشده و رای گیری انجام شده، تصمیم عدم مشارکت را نهایی نکرده است.

همزمان با تصمیم هیات مذاکره‌کنندگان مخالف رژیم بشار اسد برای تحریم نشست سوچی، روسیه تهدید کرد علیه مخالفان دست به اقدام نظامی خواهد زد. برخی منابع نیز خبر دادند که واشنگتن و پاریس از تصمیم مخالفان اسد برای تحریم نشست سوچی حمایت کردند.

در همین راستا وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود موضوع به پایان رسیدن مقدمات نشست سوچی را گفتگو کرد. وزارت امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد دو وزیر درباره اقدام‌های اضافی که موفقیت نشست سوچی را تضمین می‌کنند، توافق کردند.