فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مشکل جدید دوحه... بانک‌های بین‌المللی اوراق قرضه قطر را نمی‌خرند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  در ادامه بحران قطر ناشی از قطع روابط کشورهای عربی با دوحه به اتهام حمایت و تامین مالی تروریسم، بانک‌های بین‌المللی از خرید سری جدید اوراق قرضه قطر سر باز زدند. این اولین سری از اوراق قرضه است که دوحه پس از بحران این کشور صادر می‌کند.

  تصمیم دوحه برای فروش اوراق قرضه در پی آن اتخاذ شد که اوضاع اقتصادی دوحه دچار بحران شده و ارزش واحد پولی این کشور به مقدار قابل توجهی سقوط کرد.

  در چارچوب تلاش‌های قطر برای خروج از بحران سیاسی و مالی، دوحه تصمیم گرفت اولین سری از اوراق قرضه را در بازارهای جهانی ارائه کند. دوحه می‌کوشد 9 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" از برعهده گرفتن هر گونه نقشی در زمینه انتشار اوراق قرضه قطر خودداری کرد. دیگر بانک‌های بین‌المللی نیز موضعی مشابه اتخاذ کردند.

  دولت قطر در هفته‌های گذشته از بانک‌های بین‌المللی مختلف درخواست کرد طرح‌های خود برای انجام مقدمات انتشار اوراق قرضه این کشور را پیشنهاد دهد، اما بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" که در دو سال گذشته همه اوراق قرضه در منطقه خلیج عربی را منتشر کرده، از مشارکت و همکاری در انتشار اوراق قرضه قطر سرباز زد. این موضوع نگرانی‌های بانک‌های بزرگ دنیا در زمینه همکاری با قطر و سیاست‌هایی که آنها در منطقه در پیش گرفته‌اند را نشان می‌دهد.

  خبرگزاری رویترز روز جمعه 26 ژانویه 2018 به نقل از منابع خود گزارش کرد "این مشکل بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" نیست، بلکه همه بانک‌های بین‌المللی که در منطقه فعالیت می‌کنند، است و هر بانکی به روش خود این مشکل را حل می‌کند."

  چهار کشور پادشاهی عربی سعودی، پادشاهی بحرین، جمهوری عربی مصر و امارات متحده عربی از ژوئن 2017 با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای دوحه را به حمایت و تامین مالی تروریسم متهم کرده و همه روابط خود با این کشور را قطع کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران