.
.
.

پلیس تونس یکی از معاونان ارشد رهبر القاعده در شمال آفریقا را کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام دولتی تونس اعلام کرد که نیروهای گارد ویژه تونس روز شنبه 20 ژانویه، "بلال القبی" یکی از معاونان ارشد "عبدالمصعب عبد الودود" رهبر تشکیلات القاعده در شمال آفریقا را در کمینی که برای او کار گذاشته بودند، کشتند.

بلال القبی ماموریت داشت تا شاخه سازمان القاعده در تونس که در سال‌های اخیر ضربات مهلکی خورده بود، را بازسازی کند.

به گزارش العربیه این منبع تونسی توضیح داد "بلال القبی" که جزائری الاصل است "دست راست عبدالودود" رهبر القاعده در شمال آفریقا بود که از 15 سالگی به دیگر افراد سازمان در کوهستان پیوست وبعدها به یکی از افراد بسیار نزدیک به رهبر القاعده در شمال آفریقا تبدیل شد.

وزارت کشور تونس نیز در بیانیه‌ای توضیح داد که این فرد کشته شده ماموریت داشته تا گروه القاعده را در تونس مجددا سازمان دهی کند و نیز نقش هماهنگ کننده بین رهبر تشکیلات القاعده و دو شاخه آن در دو کشور تونس و لیبی را بر عهده دارد.

"گردان عقبه بن نافع" یک شاخه محلی سازمان " القاعده فی بلاد المغرب الإسلامی" در تونس است که در کوه‌های "قصرین" در مجاورت با مرز الجزایر سنگر گرفته است.

نیروهای امنیتی تونس ضربه‌های شدیدی را بر پیکر تشکیلات مزبور " كتيبة عقبة بن نافع" و "كتيبة جند الخلافة" که با داعش بیعت کرده اند وارد کرده است.

سال گذشته نیروهای ویژه پلیس الجزایر "مراد الشایب" رهبر "کتیبه عقبه بن نافع" و دیگر رهبران این تشکیلات "تروریستی" را کشتند که این باعث شد خطر تا اندازه ای نسبتا کم شود به ویژه پس از حملات که موزه "باردو" و هتلی در منطقه توریستی سوسه در تونس را هدف قرار دادند که منجر به کشته شدن ده‌ها تن از توریست‌های غربی شد.