.
.
.

دادگاه فدرال عراق پیشنهاد به تاخیر انداختن انتخابات پارلمانی را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه عالی فدرال عراق بالاترین ارگان قضایی عراق روز یکشنبه 21 ژانویه 2018 به تاخیر انداختن انتخابات پارلمانی را غیرقانونی دانست و بر ضرورت برگزاری انتخابات در موعد مقرر تاکید کرد.

الیاس الساموک سخنگوی رسمی دادگاه عالی فدرال عراق، با اشاره به پیشنهاد پارلمان عراق برای به تاخیر انداختن انتخابات، گفت: «دادگاه عالی فدرال با استناد به ماده 56 قانون اساسی عراق پیشنهاد تاخیر انتخابات را رد کرد».

حکم دادگاه در پاسخ به پیشنهاد پارلمان این کشور صادر شده است.

روز شنبه معاون رئیس پارلمان عراق اعلام کرد، پارلمان نامه‌ای درباره تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی، به دادگاه عالی فدرال فرستاده است تا این نهاد، تصمیم نهایی را در این‌باره اتخاذ کند.

سخنگوی دادگاه فدرال عراق افزود:«تصمیم تصریح دادگاه بر تاریخ تعیین شده برای برگزاری انتخابات پارلمانی تاکید کرده و نباید آن را تغییر داد».

پیشتر کمیسیون عالی مستقل انتخابات و هیات دولت عراق زمان انتخابات همزمان پارلمان و شوراها را 12 ماه می 2018 اعلام کرد اما تعدادی از فراکسیون‌های کرد و اهل سنت خواهان تاخیر انتخابات برای حداقل پنج تا شش ماه دیگر هستند.

سنی‌ها دلیل این تاخیر را آوارگی شمار زیادی از اهالی مناطق سنی نشین می دانند. آنها معتقدند مردم جنگ زده و آواره در اردوگاهها نمی‌توانند دراین انتخابات به شکل مطلوب شرکت کنند.

این درحالی است که برخی فراکسیون‌ها در پارلمان عراق با تاخیر انتخابات مخالفند آنها می گویند در قانون اساسی هیچ گونه ماده قانونی در خصوص تاخیر انتخابات پارلمانی وجود ندارد و تاخیر انتخابات به مفهوم نقض قانون اساسی و سوق دادن عراق به سمت خلاء قانونی است.

پارلمان عراق پنجشنبه گذشته 18 ژانویه درباره زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای استانی تشکیل جلسه داد اما به علت اختلافات میان نمایندگان، موفق به تعیین تکلیف انتخابات نشد.

این نشست به روز شنبه 20 ژانویه موکول شد که این بار هم نتیجه‌ای درپی نداشت. حالا پس از اعلام رای دادگاه قرار است روز دوشنبه پارلمان عراق بار دیگر در این‌باره به بحث و بررسی بپردازد.

دادگاه عالی فدرال عراق معمولا در باره حل اختلافات بین دولت مرکزی و اقلیم‌ها و استان‌ها و همچنین نظارت و تفسیر مفاد قانون اساسی، حکم می‌دهد.