.
.
.

سازمان اطلاعات لبنان مبایل‌های مجهز به سیستم آندروید 21 کشور جهان را هک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محققان دو شرکت "لوک آوت" متخصص در زمینه امنیت تلفنهای همراه و "الکترونیک فرونتیر" که در زمینه حقوق دیجیتال فعالیت می کنند روز پنج شنبه 18 ژانویه گزارش دادند که هکرها با پشتیبانی سازمان امنیت لبنان و با استفاده از بدافزارهایی توانستند تلفن های همراه کاربران در 21 کشور جهان را به ابزاری برای جاسوسی تبدیل کرده و نیم ملیون داده و اطلاعات شخصی و مهم از قبیل پیامهای متنی و عکس و فیلم کاربران و اماکن فعالیت آنها را جمع آوری کنند.

تحقیقات نشان می دهد که این سرقت اطلاعات هدفمند و از نوع خود بی سابقه بوده است. و اولین باری است که یک کشور، به این گستردگی و به جای کامپیوتر دست به هک کردن و جاسوسی از طریق تلفن های همراه می زند.

جالب اینکه این هجوم سایبری متوجه کشورهای روسیه، چین، آمریکا، ویتنام و کره جنوبی هم بوده اما بیشتر اهداف آن در لبنان و کشورهایی مانند سوریه و سعودی بوده و ایران و اسرائیل در این حملات هدف قرار نگرفته‌اند.

اغلب قربانیان این هجوم سایبری هزاران تن از مسئولان و کارمندان در بیش از 21 کشور جهان هستند که در مراکز دولتی، نظامی، مالی، خدماتی، شرکتهای صنعتی و صنایع نظامی فعالیت می کنند.

در این گزارش آمده که سازمان امنیت لبنان از سال 2012 تاکنون با کمک هکرها حداقل بیش از 10 بار به کاربران تلفن های همراهی که با سیستم عامل اندروید کار می کنند در بیش از 21 کشور جهان حمله کرده است.

این سازمان برای قربانیان خود، اغلب بدافزار یا اپلیکشین‌های تقلبی مانند واتس‌آپ و فیسبوک فرستاده است و تلفن های همراه آنها را پس از دانلود این بدافزارها به طور کامل تحت کنترل درآورده به ابزاری برای جاسوسی و شنود، عکس برداری، فیلمبرداری و کپی برداری از داده ها و اطلاعات شخصی و محرمانه تبدیل کرده است.

محققان گفته اند رد این هک‌ها، آنها را به ساختمانی در بیروت هدایت کرد که متعلق به اداره سازمان امنیت داخلی لبنان است اما نمی دانند آیا چنین کاری با هماهنگی این سازمان صورت گرفته یا یک کارمند یا کارمندان خودسر در این هک‌ها دست داشته‌اند.

این گزارش می گوید که مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دارندگان تلفنهای همراه از نوع آیفون نیز که با سیستم عامل اندروید کار می کند هم هدف قرار گرفته باشند.

محققان می‌گویند این بدافزار پس از نفوذ و فعالیت روی تلفن همراه کابران به دام افتاده، می تواند به طور مخفیانه میکروفون تلفن را فعال کرده و مکالمات را ضبط کند و با دوربین رو و پشت تلفن عکس بگیرد.

از طرفی و در پاسخ به سؤال "رویترز"، "ژنرال عباس ابراهیم" مدیرکل اداره کل امنیت عمومی لبنان نسبت به گزارش اظهار بی اطلاعی کرده و قابلیت سازمان متبوعش در هک تلفن های هوشمند را نفی کرد و گفت " کاش ما چنین توانایی‌هایی می‌داشتیم".