.
.
.

ارتش ترکیه عملیات «شاخه زیتون» در عفرین سوریه را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستاد نیروهای مسلح ارتش ترکیه، روز شنبه 20 ژانویه 2018 از آغاز عملیات «شاخه زیتون» در منطقه عفرین واقع در شمال غرب سوریه خبر داد.

ارتش ترکیه در بیانیه خود گفته است که می خواهد این منطقه را از وجود «تروریست‌های پ.ک.ک و داعش» پاکسازی کند و مردم دوست و برادر ساکن این مناطق را ظلم وفشار این گروهها آزاد کند.

طبق بیانیه ستاد مشترک ارتش ترکیه این عملیات عصر روز شنبه ساعت 17.00 به وقت محلی آغاز شد.

ارتش ترکیه در بیانیه خود گفته است که این عملیات بر اساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با "ترورریسم" 1624 ( 2005) ، 2170 ( 2014) و 2178 ( 2014) و ماده 51 منشور سازمان ملل متحد و با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ستاد مشترک ارتش ترکیه در بیانیه خود آورده است:« هدف از این عملیات نظامی تنها از بین بردن مواضع، پناهگاه و انبارهای اسلحه "تروریست‌ها" است».

ارتش ترکیه تاکید کرد:«تمام تدابیر امنیتی لازم برای آسیب نرساندن به غیرنظامیان و افراد بی‌گناه با دقت بسیار بالا در نظر گرفته شده است».

منابع ترکیه می‌گویند ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه در مرکز فرماندهی این ستاد عملیات «شاخه زیتون» را مدیریت می کند.

طبق این گزارش، جنگنده‌های ترکیه مواضع این گروههای کرد را در روستاهای جلمه، حمدیه، حج‌لار، فریره و تل سلور از توابع منطقه جندرس را به شدت بمباران کردند. ارتش ترکیه اعلام کرد، مقر دیده‌بانی گروه «پ.ی.د» در منطقه عفرین سوریه توسط جنگنده‌های این کشور بمباران شد.

منابع ترکیه می گویند این عملیات هوایی از موازات استان ختای آغاز شده و تا خط کیلیس ادامه دارد. نیروهای ترکیه در راستای افزایش تدابیر امنیتی از شهروندان خواسته اند از مناطق مرزی فاصله بگیرند.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت:«به هشدارهای ما توجهی نکردند. گفتیم حمله به خاک ما و تهدید مرزهای ما را متوقف کنید، اما توجه نکردند. به کسانی که در ظاهر متحد ما هستند نیز تذکر دادیم که ببینید اینها همان پ.ک.ک و پ.ی.د و ی.پ.گ هستند. گفتیم که دارید به جای تروریست‌های داعش «تروریست‌های» دیگری را به الرقه می‌آورید. بیایید تا با همکاری یکدیگر آنجا را پاکسازی کنیم. آخر سر هم گفتیم حال خود دانید، اما اکنون خودمان اقدامات لازم را انجام می دهیم و سرنوشت را به دست خود می نویسیم».

در همین راستا مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو انجام داد. این گفت‌وگوی تلفنی بنا به درخواست وزیر امور خارجه آمریکا انجام شده است.

به گزارش آناتولی در پی حملات امروز توپخانه ارتش ترکیه به مواضع یگان‌های حمایت از خلق کرد نیروهای ارتش آزاد سوریه نیز به این منطقه اعزام شدند. این نیروها با خودروهای زرهی و پیشروی به سوی مرز کیلیس- ختای وارد برخی نقاط عفرین شده‌اند. آنها تاکنون با مانعی در این منطقه مواجه نشده‌اند.

گفتنی است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حدود دو ساعت پیش طی سخنانی اعلام کرد که عملیات عفرین آغاز شده است و در تا آزادسازی منبج نیز ادامه خواهد یافت.