فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ارتش یمن ارتفاعات استراتژیک استان "الجوف" را از حوثى‌ها آزاد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نیروهای ارتش ملی یمن شامگاه پنج شنبه 18 ژانویه توانستند مناطق جدیدی در منطقه "برط العنان" واقع در شمال غرب استان "الجوف" را آزاد کنند.

  این مناطق با مناطق حفاظتی استان "صعده" که خاستگاه شبه نظامیان کودتاگر حوثی به شمار می رود، نزدیک است.

  به گزارش العربیه، سرهنگ هیکل حنتف، فرمانده لشکر یکم مرزبانی در ارتش ملی یمن، گفت:« نیروهای ارتش ملی مناطق "اعفی"، "القعیف"و"التمر" را علاوه بر کوههای استراتژیک "جبل حبش" که بر تعدادی از راهها از جمله راه " الجوف" و راه "صعده" و "راه بین المللی" وهمچنین راههای ارتباطی با مناطق "خب" و"الشعف" و"برط العنان" مشرف است را آزاد کردند.

  وی افزود:«ارتش به پیشروی‌های خود برای آزادسازی و پاکسازی کامل این منطقه ادامه داد و خسارت‌های سنگینی را بر شبه نظامیان ئارد کرده که در نتیجه آن شمار زیادی از شبه نظامیان حوثی به طور دسته جمعی فرار کردند».

  طبق این گزارش، در پی این درگیری‌ها شبه نظامیان حوثی خسارت‌های سنگینی را متحمل شده و بسیاری از آنها کشته و یا مجروح شدند.

  ارتش یمن و برای دومین روز متوالی با پشتیبانی نیروی هوایی ائتلاف عربی پیشرویهای چشمگیری را در منطقه "برط العنان" انجام داد.

  این پیشروی‌ها پس از آن صورت گرفت که ارتش روز چهارشنبه 17 ژانویه ارتفاعات استراتژیک "جبل شوکان" و"جبل شامان" که بر منطقه "القعیف" مشرف هستند و نیز مواضع دیگر را تحت کنترل درآورد. که طی آن درگیریها 15 تن از شبه نظامیان را به اسارت گرفت.

  اختلاف‌های عمیق میان فرماندهان شبه نظامی حوثی

  در همین حال منابع محلی ریزش در میان شبه نظامیان حوثی در منطقه "المصلوب" واقع در استان "الجوف" را گزارش کردند.

  این ریزش‌ها پس از آن صورت گرفت که اختلافات حادی میان فرماندهان دسته اول شبه نظامیان به وقوع پیوست که در نتیجه آن بعضی از آنها عقب نشینی کرده و از ادامه مشارکت در جنگ امتناع کردند.

  گزارش شده که علت این اختلافها مین هایی هستند که شبه نظامیان پیشتر در منطقه "المصلوب" برای جلوگیری از پیشروی ارتش ملی یمن کارگذاشته بودند اما در نتیجه آن تعدادی از افراد قبیله "بنی نوف" قربانی شدند که دو تن از فرماندهان شبه نظامی به نام های " ربیع صالح السنتیل" و"امین محمد القح" از افراد همین قبیله هستند.

  منابع محلی خبر دادند که 25 تن از شبه نظامیان که در بین آنها تعدادی از فرماندهان به چشم می خورند از ادامه جنگ دست کشیده وکودتاگران حوثی را به "خیانت داخلی" و سوء استفاده از افراد بی گناه در یک جنگ بیهوده متهم کردند. آنها مشارکتشان در ادامه جنگ را مشروط به تسلیم افرادی کردند که آن مین ها را در منطقه "المصلوب" کار گذاشته بودند که قربانیان زیادی را از اهالی منطقه گرفت.

  لازم به یادآوری است که ارتش ملی یمن در حال پیشروی در استان "الجوف" است.

  ارتش یمن در این عملیات شبه نظامیان کودتاگر حوثی را از اغلب مناطق استان اجوف خارج کرده و شهرهای "خب" و"الشعف" از بزرگترین شهرهای استان "الجوف" به شمار می رود را آزاد کرد.

  طبق منابع نظامی یمن ارتش ملی این کشور اکنون به دروازه های استان صعده و اولین شهرها این استان که خاستگاه کودتاگران است رسیده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران