.
.
.

ناکامی پارلمان عراق در تعیین موعد انتخابات در این کشور

آمریکا به تاخیر انداختن انتخابات را ضربه به روند دموکراسی در عراق توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان عراق در جلسه روز پنج‌شنبه 18 ژانویه 2018 خود نتوانست موعدی برای برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور تعیین کند و موضوع را به روز جلسه روز شنبه موکول کرد. آمریکا این موضوع را تضعیف قانون اساسی و ضربه به روند پیشرفت دموکراسی در عراق توصیف کرد.

در جلسه روز پنج‌شنبه پارلمان عراق 200 نماینده این کشور حضور یافت و جلسه شکل رسمی به خود گرفت و 149 نماینده از مجموع 269 نماینده پارلمان عراق به مخفی بودن رای‌گیری برای تعیین زمان انتخابات رای دادند. ائتلاف ملی عراق نتیجه این رای‌گیری را نپذیرفت و خواستار رای‌گیری مجدد شد.

به گفته برخی از نمایندگان، سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق رای‌گیری مخفی مجدد را نپذیرفت و به مدت 10 دقیقه استراحت اعلام کرد تا با رهبران گروه‌های سیاسی بحث کند اما این بحث‌ها به نتیجه‌ای نرسید و جلسه مجددا آغاز شد و فراکسیون ائتلاف ملی از صحن پارلمان خارج شد تا تعداد حاضران در جلسه را از حد نصاب پایین آورده و از شکل قانونی بیاندازد.

در اولین واکنش به این موضوع، واشنگتن اعلام مرد که از موعد تعیین شده برای انتخابات عراق در 12 می 2018 به شدت حمایت می‌کند و به تاخیر افتادن انتخابات را موضوع خطرناکی دانست که قانون اساسی عراق را تضعیف و در درازمدت روند پیشرفت دموکراسی در این کشور را متضرر می‌کند.

در بیانیه‌ای که سفارت آمریکا در بغداد منتشر کرد آمده که برای تحقق این هدف، آمریکا کمک‌هایی را ارائه خواهد کرد که شمارش آراء همه عراقی‌ها از جمله آوارگان را ممکن می‌کند. آمریکا همچنین گفت که آژانس توسعه بین‌المللی این کشور به آموزش ناظران محلی انتخابات اقدام خواهد کرد و 6 مشاور بین‌المللی متخصص در زمینه انتخابات در اختیار کمیسیون عالی مستقل انتخابات در عراق قرار خواهد داد.