.
.
.

ترکیه: اجازه تشكيل ارتشی «تروریستی» در نزدیکی مرزمان با سوریه را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت ملی ترکیه روز پنجشنبه 18 ژانویه 2018 اعلام کرد، این کشور اجازه تشکیل یک ارتش «تروریستی» در کنار مرزهایش با سوریه را نخواهد داد.

این شورا در بیانیه‌ای تاکید کرد: «ترکیه برای تقویت امنیت مرزی‌‌اش و تامین امنیت شهروندانش و نیز حفظ امنیت و ثبات منطقه در اولین مرحله برای رفع تهدید‌هایی که از غرب سوریه متوجه کشورمان می‌شود، اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام خواهد داد. ترکیه اجازه تشکیل «کریدور» ترور و یک ارتش تروریستی در نزدیکی مرزهای خود را نخواهد داد».

بیانیه شورای امنیت ترکیه در واکنش به اقدام آمریکا برای تشکیل ارتشی متشکل از 30 هزار نفر که اغلب آنها از کردهای سوریه در شمال این کشور هستند، اتخاذ شده است.

در بیانیه شورای امنیت ملی ترکیه آمده است: «در حالی که تهدید آشکار گروه‌های تروریستی علیه کشورمان مورد بحث است، اقدام یک دولت عضو ناتو که متحد ماست برای مسلح کردن گروهی «تروریستی» مایه تاسف است».

شورای امنیت ملی ترکیه با تاکید بر پایان جنگ داعش در سوریه، از ایالات متحده خواست تا سلاح‌هایی را که به هدف مبارزه با گروه داعش در سوریه به گروه‌های کرد وابسته به "پ.ک.ک" داد شده بود، به زودی جمع آوری شود».

صبر ترکیه به سر آمده است

در همین حال سخنگوی دولت ترکیه در واکنش به ادامه کمک های تسلیحاتی آمریکا به گروه‌های کرد در شمال سوریه گفت که «صبر ترکیه به سر آمده»، و آنکارا با قاطعیت تمام اقدامات لازم انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بکر بوزداغ، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه پس از جلسه هیات دولت طی سخنانی در جمع خبرنگاران در واکنش به ادامه کمک های تسلیحاتی آمریکا به گروههای مسلح کرد در شمال سوریه گفت:«صبر ترکیه به سر آمده است، اقدامات لازم هر چه باشد، با قاطعیت انجام خواهیم داد».

بکر بوزداغ، در واکنش به تشکیل و استقرار 30 هزار نیروی امنیت مرزی متشکل از کردهای سوریه در امتداد مرزهای سوریه با ترکیه و عراق اظهار داشت:«زمانی که مردم و دولت جمهوری ترکیه مورد تهدید قرار می گیرد، دولت بدون تردید برای رفع تهدیدها اقدام خواهد کرد. ترکیه برای انجام اقدامات لازم جهت بقای دولت و ملت خود نیاز به اجازه هیچ کسی ندارد».

بوزداغ با انتقاد از رویکرد آمریکا در زمینه تسلیح شبه نظامیان کرد برای مبارزه با داعش در شمال سوریه گفت: «میان آنچه مقامات آمریکا در مورد تسلیح گروه ها به ما گفته‌اند، و آنچه در میدان عمل انجام می دهند، تناقض بزرگی وجود دارد».

آمریکا گروههای مسلح کرد سوریه را شاخه‌ای از پ.ک.ک می داند و آنها را تروریست می‌نامد.

سخنگوی دولت ترکیه تاکید کرد: «بار دیگر متحدان خود را به جمع آوری سلاح های داده شده به گروه "پ.ی.د" شاخه سوری "پ.ک.ک" فرامی خوانیم. قطع حمایت آمریکا از این گروه ها برای ما حایز اهمیت ویژه است. آمریکا باید از فعالیت های خود برای تشکیل "کریدور ترور" و یک "ارتش تروریستی" دست بردارد.»

سخنگوی دولت ترکیه در پایان افزود: «کابینه ما در راستای توصیه شورای امنیت ملی تمدید وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه دیگر را ارزیابی و با تمدید آن از تاریخ 19 ژانویه 2018 موافقت کرد. در این رابطه لایحه تهیه و به ریاست مجلس کبیر ملت ترکیه ارسال شده است. پس از مذاکرات در مجمع عمومی مجلس نیز وضعیت فوق‌العاده برای سه ماه دیگر تمدید خواهد شد».

خبرگزاری آناتولی گزارش داد که یک کاروان متشکل از 15 کامیون بزرگ باربری نظامی با وسایل حمل و نقل زرهی از واحدهای نظامی مختلف ارتش ترکیه تحت اقدامات امنیتی شدید به همراه تیم پلیس ویژه به ایالت کلیس اعزام شده است.